Twierdza Wisłoujście. Dzieje najpotężniejszej nadmorskiej fortecy w Rzeczypospolitej

Twierdza Wisłoujście. Dzieje najpotężniejszej nadmorskiej fortecy w Rzeczypospolitej
Fot. materiały prasowe

Dzieje Twierdzy Wisłoujście, czyli najpotężniejszej nadmorskiej fortecy Rzeczypospolitej to temat kolejnego spotkania w ramach cyklu Wirtualna Regioteka, które odbędzie się we wtorek, 26 stycznia, o godz. 17:00 na stronie FB Biblioteki Elbląskiej. Gościem Radosława Kubusa z Pracowni Regionalnej Regioteka będzie Marcin Szumny z Uniwersytetu Gdańskiego.

W przeszłości im bogatsze było miasto, tym potężniejsze były jego fortyfikacje. W XVI i XVII wieku, niewątpliwie najpotężniejszym miastem w Rzeczpospolitej był Gdańsk, będący miastem fortecą. Liczący sobie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców bogaty ośrodek, przeznaczał znaczne kwoty na rozbudowę swoich fortyfikacji. Najważniejszym obiektem w systemie obronnym miasta była natomiast twierdza Wisłoujście. Kto zdobył ten obiekt kontrolował Gdańsk. Ale czy ktoś kiedykolwiek zdobył tę nadmorską strażnicę? Na to pytanie i wiele innych postaramy się Państwu odpowiedzieć na kolejnym spotkaniu w ramach „Wirtualnej Regioteki”, którego gościem będzie Marcin Szumny.

Marcin Szumny – doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizujący się w historii Gdańska i Pomorza. Na co dzień pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w redakcji portalu Pomorskie.eu. W pracy zawodowej zajmuje się promocją regionu i komunikacją społeczną. Interesuje się turystyką i krajoznawstwem. Posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, m.in. miejskiego po Gdańsku, Sopocie i Gdyni oraz terenowego po województwie pomorskim, a także licencję pilota wycieczek. Obecnie przygotowuje pod kierunkiem prof. dr. hab. Sławomira Kościelaka dysertację doktorską, zatytułowaną: „Organizacja i funkcjonowanie gdańskiej twierdzy Wisłoujście od schyłku XVI do końca XVIII wieku”.

Radosław Kubus – specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych. Autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejów prasy I połowy XIX wieku.

Print Friendly, PDF & Email