Turcja: Najwięcej zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby – ponad 110 tys.

Turcja: Najwięcej zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby – ponad 110 tys.
Fot. Pixabay

W Turcji w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 110 682 nowe zakażenia koronawirusem i jest to najwyższa liczba od początku pandemii w kraju – poinformowało w środę ministerstwa zdrowia. Ostatniej doby zmarło w Turcji 217 osób chorych na COVID-19.

Pod koniec grudnia liczba dziennych przypadków zakażeń koronawirusem wynosiła w Turcji około 20 tysięcy, ale od tego czasu wzrosła z powodu wysoce zakaźnego wariantu Omikron. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w tym kraju ponad 87 tys. osób.

Rada Naukowa ds. pandemii COVID-19 poinformowała w środę w oświadczeniu, że od przyszłego tygodnia doustny lek antywirusowy o nazwie molnupiravir będzie podawany pacjentom ponad 60-letnim, będącym we wczesnym etapie choroby i którzy mają choroby współistniejące.

Poinformowano też, że prawie wszystkie nowe przypadki zachorowań w Turcji na COVID-19 dotyczą wariantu Omikron, a odsetek zajętych łóżek w szpitalach na intensywnej terapii wynosi 68,7 proc. – Podtrzymujemy naszą prognozę, że obecny przebieg rozprzestrzeniania się koronawirusa nie przeciąży szpitali – podkreślono.

Wiele państw zdecydowało się kupić lek molnupiravir firmy Merck po bardzo obiecujących wstępnych rezultatach stosowania, jednak pod koniec listopada 2021 roku firma podała, że nie jest on tak efektywny jak wcześniej twierdzono – pisze Reuters. (PAP)

jo/ ap/
Print Friendly, PDF & Email