Trzy, dwa, jeden… Odpalamy Święta!

Trzy, dwa, jeden… Odpalamy Święta!
Fot. Adminstrator

Lada dzień poczujemy w Gdańsku klimat świąt. Na Targu Węglowym rozstawią się kramy Jarmarku Bożonarodzeniowego, na ulicach miasta rozbłysną iluminacje, a w kilku dzielnicach pojawią się świąteczne drzewka. Spotkamy się na tradycyjnej gdańskiej wigilii. Nowy rok powitamy w 6 lokalizacjach i bez pokazów pirotechnicznych.

– Staraliśmy się tak przygotować program świąteczno-sylwestrowy, żebyśmy rzeczywiście mogli, jako gdańszczanki i gdańszczanie poczuć się jak wspólnota. Wychodzimy w różne miejsca Gdańska, by być jak najbliżej mieszkańców – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Myślę, że święta to też czas, kiedy powinniśmy się podzielić tym, co mamy. Bo dobro dzielone z potrzebującymi zawsze powraca. I to powinno być takie nasze hasło na ten czas świąteczny.

Jarmark Bożonarodzeniowy pełen nowości

– Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy wystartuje już w sobotę 23 listopada – mówił na konferencji Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdański, organizatora Jarmarku. –  W tym roku na pojawią się 52 stoiska gastronomiczne i ponad 40 kramów z rzemiosłem i elementami ozdób świątecznych.

Każdego roku jarmarkowa scenografia wzbogacana zostaje o nowe elementy. Oprócz tradycyjnych stref, jak Łoś Lucek, Karuzela, czy przystanek pod jemiołą pojawią się nowe atrakcje. Tym razem po raz pierwszy zobaczymy 5-metrowej wysokości bramę w kształcie adwentowego świecznika. Jej szczyt będzie jednocześnie punktem widokowym. Brama skrywa też w sobie świąteczną niespodziankę – zdobi ją największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Codzienne odsłanianie kolejnego okienka stanie się nową tradycją Jarmarku. Ponadto pojawi się też symulator lotu i kula śnieżna.

Mikołaje na Motocyklach, czyli najradośniejsza parada w Polsce

Na trójmiejskie ulice wyjadą na swoich majestatycznych maszynach setki mikołajów, śnieżynek i innych świątecznych stworzeń. Organizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe parada „Mikołaje na Motocyklach” to największa motocyklowa akcja charytatywna w Polsce. Jej celem jest pomoc dzieciom w trudnej sytuacji materialnej, maluchom z domów dziecka i tym, które przebywają w szpitalach lub cierpią na choroby zagrażające ich życiu.

W tym roku Mikołaje wystartują w niedzielę, 1 grudnia o godz. 11.00 ze Stadionu Energa Gdańsk. I w świątecznych nastrojach przejadą przez całe Trójmiasto aż do Gdyni. Zgłoszenia udziału w Paradzie na: www.mikolaje.gd.pl oraz tsm.org.pl. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem udziału w wydarzeniu.

Światełka, choinki i Mikołaj

Nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W Gdańsku  ta największa stanie tradycyjnie na Długim Targu w pobliżu Fontanny Neptuna. Tradycyjnie już światełka zostaną zapalone 5 grudnia, o godzinie 17.00 przez Świętego Mikołaja, który do Gdańska przypłynie galeonem wraz ze swoją świtą. Wraz z Mikołajem wręczymy także nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choinkę Młodych Gdańszczan, która stanie na Targu Węglowym.

Drzewka z Długiego Targu i Targu Węglowego to nie jedyne choinki, które swoimi iluminacjami będą cieszyć oczy gdańszczan. Świątecznie i świetlnie udekorujemy również choinki w Nowym Porcie przy placu ks. Mariana Góreckiego, w Sobieszewie u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Turystycznej, na Oruni na skwerze przy ul. Gościnnej, na Biskupiej Górce, a także na Dolnym Mieście przy ul. Wróbla.

Od 1 grudnia świąteczne iluminacje świecić się będą także na latarniach na ulicy Opata Jacka Rybińskiego w Oliwie czy ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Z kolei na ul. Długiej i na Długim Targu na latarniach świecić się będą dekoracje trójwymiarowe, zaś obie strony ul. Długiej „połączone” zostaną iluminowanymi przewieszkami. Podobnie będzie również na ulicy Piwnej. Bożonarodzeniowy charaktery zyskają dzięki iluminacjom także Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, a także znajdujący się na Długim Targu Termometr Fahrenheita. Z kolei na Targu Węglowym, gdzie bić będzie serce Jarmarku Bożonarodzeniowego staną świecące Lwy Gdańskie z iluminowanym herbem naszego miasta.

Iluminowane obiekty pojawią się na pl. Kobzdeja, Zielonym Moście, a także ul. Stągiewnej. Świątecznych świateł nie zabraknie także w Parku Oliwskim. Znajdą się tam m.in. dekoracje latarniowe, bramy LED, figury świetlne w kształcie żaglowców czy wykonany z ledów napis „Gdańsk”.

Gdańskie Wigilie

Wigilia Gdańszczan na stałe wpisała się w gdańskie kalendarium świątecznych wydarzeń. 22 grudnia o godz. 16.00 przy akompaniamencie carillonu świąteczny stół nakryją kolędnicy, którzy będą przybywać na miejsce wydarzenia z różnych stron gdańskiej starówki. Śpiewając kolędy zaproszą gdańszczan do włączenia się we wspólne przeżywanie wydarzenia. Jego głównym elementem będzie symboliczny stół wigilijny, nakryty białym obrusem, przy którym spotkają się gdańszczanki i gdańszczanie, aby wspólnie, w atmosferze bożonarodzeniowej radości, spędzić ten czas. Będzie też okazja do podzielenia się opłatkiem, który zebranym będą rozdawać wolontariusze.

Tradycyjnie już Gdańsk nie zapomni o najuboższych i potrzebujących. Jak co roku w Zbrojowni przy Targu Węglowym odbędzie się specjalnie przygotowana wigilia. Pachnieć będą pierogi, kapusta z grzybami czy świąteczny barszcz. Wigilia odbędzie się 24 grudnia, o godzinie 12.00. Tu każdy potrzebujący znajdzie nie tylko pyszne świąteczne jedzenie, ale także dobre słowo.

Natomiast Dominikanie i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”, działającego przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku, zapraszają wszystkich potrzebujących na spotkanie opłatkowe 21 grudnia, o godz. 17.00 w Centrum Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1).

Tego samego dnia odbędzie się Wigilia Oliwska i uroczysta iluminacja szopki z piasku. – Wigilia Oliwska ma siedmioletnią tradycję – mówi Jolanta Leśniewska z Fundacji Wspólnota Gdańska.  – Natomiast w tym roku po raz pierwszy odbędzie w nieco innej odsłonie. Fundacja ma w sobie element wspólnotowości, nie tylko w nazwie, ale także w działaniach. W związku z tym, w tym roku będzie to stół wspólnotowy, ekumeniczny. Zaprosiliśmy przedstawicieli innych wyznań. I te zaproszenia zostały przyjęte.

Sylwester razy sześć i bez fajerwerków

Vox, Happysad, Kalwi &Remi, Nocny Kochanek, Zakopower oraz Roksana Wegiel – spędź sylwester przy muzyce, jaką lubisz. W tym roku miejskie koncerty sylwestrowe odbędą się w sześciu lokalizacjach! Możesz bawić się w parku Oruńskim, Jarze Wilanowskim, na molo w Brzeźnie, przy Hali Olivia, Targu Węglowym lub na Długich Ogrodach!

Każda z sylwestrowych dzielnic będzie charakteryzowała się inną tematyką muzyczną. Charakterem miasta stają się dzielnice, dlatego sentymentalny park Oruński z amfiteatrem przywita Nowy Rok przy polskich hitach zespołu Vox, kolorowy Chełm w Jarze Wilanowskim będzie się bawił z zespołem Happysad, elektryzujące Brzeźno powita Nowy Rok na molo przy muzyce duetu Kalwi & Remi, rockowa Oliwa rozgrzeje nas wspólnie z Nocnym Kochankiem przy Hali Olivia, natomiast koncert główny odbędzie się w tym roku przy Długich Ogrodach, gdzie folkowo pożegnamy stary rok wraz z zespołem Zakopower!

Z kolei gwiazdą Sylwestra dla dzieci i młodzieży będzie Roksana Węgiel. Impreza dla najmłodszych odbędzie się na Targu Węglowym (teren Jarmarku Bożonarodzeniowego) i rusza wcześniej, bo o 17.30.

Sylwestrowy konkurs Rady Miasta Gdańska

Miejski sylwester nieodłącznie kojarzy się z konkursem sylwestrowym. Huczne powitanie Nowego Roku to nie tylko okazja do szampańskiej zabawy, ale także możliwość spędzenia tej wyjątkowej nocy bez plastiku i bezpiecznie. To również szansa na wygranie atrakcyjnych nagród, takich jak hulajnoga elektryczna, soundbar, słuchawki bezprzewodowe oraz głośniki. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy w noc sylwestrową wyrzucić do oznakowanych pojemników stojących w miejscach zabaw miejskich, tj. na ul. Długie Ogrody, przy Hali Olivia, w parku Oruńskim, w Jarze Wilanowskim i na molo w Brzeźnie, szklaną butelkę po napoju, którym witano Nowy Rok. Do butelki należy włożyć kartkę ze swoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu.

Szczegóły znajdą Państwo w załącznikach, a bieżące informacje będą pojawiały się na stronie wydarzenia na Facebooku: http://bit.ly/odpalamy_swieta_2019.

Print Friendly, PDF & Email