Truskawka i ja, i ty…

Truskawka i ja, i ty…
Fot. Adminstrator

Czerwiec i lipiec to miesiące spod znaku truskawki.  Zarówno ja, jak i moi bliscy, wielbimy ją! Moi przyjaciele  w sobotę rano zerwali wielką miskę tych pięknych, słodkich i cudownie pachnących owoców.

Pojawiła się w siedemnastowiecznej Europie na stołach królów i cesarzy. Zachwyciła też Cara Rosji Piotra I ze słynnej dynastii Romanowów. Kapryśny władca zażyczył  sobie tego przysmaku w środku rosyjskiej zimy. Od tamtej pory ten luksusowy deser nosi nazwę ”Truskawki a la Romanow”. Dzisiaj truskawka jest bardzo popularnym, smakowitym owocem. I chociaż nie jest dziełem natury (zmutowana poziomka), to i tak w czerwcu jest królową na stołach polaków.

Z mojego dzieciństwa mam takie truskawkowe wspomnienie: talerz pysznej zupy truskawkowej!

Zupa truskawkowa zabielana

SKŁADNIKI: 40 dag truskawek, 10 dag cukru, 1/2 szklanki śmietany, 1 dag mąki ziemniaczanej
Truskawki przebrać, umyć, oczyścić, opłukać, usunąć szypułki, osączyć, przetrzeć przez sito lub zmiksować.  Zagotować 1 l wody z cukrem i połączyć z truskawkami. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić dokładnie ze śmietaną i podprawić zupę. Zupa najlepiej smakuje z kluseczkami, grzankami lub paluszkami z kruchego ciasta.

Ciekawostki truskawkowe:
– W średniowieczu truskawki symbolizowały ideał  i sprawiedliwość, dlatego murarze rzeźbili je na ołtarzach  i wokół górnych części kolumn w kościołach i katedrach.
– Legenda mówi, że jeśli przepołowisz podwójną truskawkę i podzielisz się z osobą przeciwnej płci, to zakochasz się w niej.
– Truskawka była symbolem Venus, bogini miłości, ponieważ ma kształt serca i czerwony kolor.
– W „Otellu” Szekspir udekorował chusteczkę Desdemony symbolicznymi truskawkami.
–  Amerykańscy Indianie uprawiali truskawki zanim Europejczycy odkryli nowy ląd. Zmielone truskawki mieszali z mąką kukurydzianą a następnie wypiekali z nich chleb. Po spróbowaniu tego chleba koloniści zrobili własną recepturę i w ten sposób powstało ciasto truskawkowe.
– W niektórych częściach Bawarii miejscowa ludność praktykuje doroczny rytuał – każdej wiosny przywiązują małe koszyki dzikich truskawek do rogów swojego bydła jako dar dla elfów. Wierzą, że elfy, które uwielbiają truskawki, sprawią aby bydło urodziło zdrowe potomstwo i obficie dawało mleko.
– W czasach Cesarstwa Rzymskiego truskawki były dziką rosnącą rośliną.
– Pierwszy botaniczny zapis o uprawie truskawek powstał w 1454 r.
– Madam Tallien, kurtyzana na dworze Napoleona, była znana z kąpieli w soku z truskawek. Używała 10 kg truskawek na kąpiel. Po kąpieli służba nacierała całe ciało gąbkami nasyconymi mlekiem i perfumami.

Koktajl truskawkowy
1 szklanka mleka
1 szklanka lodów waniliowych
1 szklanka truskawek

Sposób przygotowania:
Zmiksować wszystkie składniki aż do uzyskania płynnej, gładkiej konsystencji. Dodatkowo można udekorować… truskawką :)

Carpaccio z truskawek na liściach szpinaku z jogurtem naturalnym.

Bardzo lekka i orzeźwiająca sałatka

Składniki: garść liści młodego szpinaku, 7 truskawek, pokrojonych w plasterki, 1/2 pomarańczy, pokrojonej na cząstki + wyciśnięty sok z drugiej połówki, 1 łyżka płynnego miodu, 1 łyżeczka płatków siemienia lnianego (opcjonalnie), 3 łyżki jogurtu naturalnego,1 łyżeczka brązowego cukru.

Wykonanie:
Szpinak umyć, osuszyć i odciąć twarde łodyżki, ułożyć na półmisku, dodać truskawki i pomarańcze. Sok z pomarańczy wymieszać z miodem i polać sałatkę. Posypać siemieniem lnianym (opcjonalnie), skropić jogurtem i posypać brązowym cukrem.

Ludwik XIV, który był znany ze swych miłosnych podbojów, wielu  kochanek oraz rozlicznego potomstwa,  stosował poziomki jako naturalny afrodyzjak. Później, właściwości poziomek przejęły truskawki, które miały kuszący czerwony kolor oraz kształt serca. Dawno temu, we Francji przyrządzano zupę truskawkową dla nowożeńców, która  miała pobudzić ich libido i zachęcić do igraszek.
A więc do kuchni!  A potem…  do… dzieła!
PRZEPISY ZE STRON:
[url]http://www.kwestiasmaku.com[/url],  [url]http://www.mojegotowanie.pl[/url]/
  Jolanta Pietrusiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5647

Print Friendly, PDF & Email