Trudny czas pandemii. Jak radzą sobie gdyńscy seniorzy?

Trudny czas pandemii. Jak radzą sobie gdyńscy seniorzy?
Fot. Pixabay

Pandemia koronawirusa mocno ograniczyła codzienne aktywności i bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Życie większości, w tym gdyńskich seniorów, przeniosło się do sieci. Jak radzą sobie najstarsi mieszkańcy?

Gdyńskie Centrum Aktywności Seniora dba o to, by osoby starsze nie czuły się zaniedbane i samotne. Pracownicy i wolontariusze codziennie wykonują kilkadziesiąt rozmów telefonicznych do seniorów. – Szczerze mówiąc, seniorzy coraz gorzej znoszą stan pandemii – mówi Bożena Zglińska, dyrektorka Centrum Aktywności Seniora. – Zdajemy sobie sprawę, że w głównej mierze jest to spowodowane znacznym ograniczeniem kontaktów międzyludzkich. Seniorzy czują się samotni, dlatego nasze rozmowy z nimi nie trwają 10 czy 15 minut, ale są znacznie dłuższe. Nie pytamy tylko o ich potrzeby, ale staramy się dać im chociaż namiastkę normalności. Dodatkowo pracownicy CAS kontaktują się z seniorami mailowo, SMS-owo oraz przez portale społecznościowe. W ciągu ostatniego miesiąca nawiązali w ten sposób 11 000 kontaktów.

– Wszyscy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Pandemia sprawiła, że życie przeniosło się w dużej mierze do wirtualnego świata. Seniorzy to jednak ta grupa osób, która nie dość, że najbardziej narażona jest na ewentualny ciężki przebieg choroby, to na dodatek najmniej skłonna do korzystania z internetowych rozwiązań. Te czynniki sprawiają, że osoby starsze mogą czuć się samotne i wykluczone, dlatego pracownicy Centrum Aktywności Seniora robią wszystko, aby poprawić ich samopoczucie – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Cieszymy się również z faktu, że dzięki prowadzonym wcześniej w CAS zajęciom z obsługi komputera i internetu duża liczba starszych mieszkanek i mieszkańców Gdyni potrafi samodzielnie korzystać z wirtualnych zasobów.

Starsi mieszkańcy Gdyni, którzy przed pandemią często odwiedzali Centrum Aktywności Seniora, znają pracowników i wolontariuszy i wiedzą, że zawsze mogą poprosić ich o pomoc. I takie prośby rzeczywiście się pojawiają. – Czasem są to prośby o zrobienie zakupów, ale zdarza się, że musimy gdzieś z seniorem podjechać, lub znaleźć kogoś do pomocy w ważnych sprawach, jak na przykład znalezienie fachowca, bo coś się w domu zepsuło. Niedawno zdarzyła nam się bardzo pilna sytuacja, musieliśmy podjechać do weterynarza z pupilem jednej z naszych seniorek – wyjaśnia Bożena Zglińska.

Centrum Aktywności Seniora podkreśla również, że pomimo zazwyczaj bezproblemowej współpracy z osobami oferującymi wsparcie, ostatnio pojawiły się trudności, gdy w ostatniej chwili trzeba było znaleźć kogoś, kto wyprowadzi na spacer psa jednej z chorujących seniorek. – Zazwyczaj nie mamy problemu z wolontariuszami, bo ci chętnie nam pomagają, ale rzeczywiście czasami są sytuacje, gdy brakuje nam rąk do pracy – mówi dyrektorka CAS. – Staramy się jednak szybko reagować w takich sytuacjach, by jak najszybciej zażegnać kryzys.

Sytuacji nie poprawia fakt, że zbliża się grudzień, a wraz z nim święta. Dla niektórych, niestety, samotne. – Nasi seniorzy są bardzo zdyscyplinowani, co też pokazała przeprowadzona na prośbę wiceprezydenta Michała Gucia ankieta, dotycząca tego, jak osoby starsze wyobrażają sobie tegoroczne święta – wyjaśnia Bożena Zglińska.

Według przeprowadzonego badania większość starszych osób pozostanie w domu, część spędzi te dni samotnie. Są też osoby, które jeszcze nie wiedzą, jak będzie wyglądało Boże Narodzenie, nie wiedzą także, z kim spotkają się przy wigilijnym stole, ponieważ ich krewni mieszkają za granicami kraju i trudno przewidzieć, czy sytuacja pozwoli im na swobodny przyjazd do Polski.

Pomimo pandemii Centrum Aktywności Seniora stara się zrobić wszystko, by chociaż zdalnie zaktywizować seniorów. Mają oni możliwość zdalnego uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Rzeczywistość pokazuje, że to bardzo potrzebne, bo tylko w październiku wykłady GUTW wyświetlono blisko 5 tysięcy razy!

Z podanych przez Centrum Aktywności Seniora statystyk wynika, że w tym okresie największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. zajęcia z treningu pamięci, języka angielskiego, psychologii i historii. – Bardzo dużą popularnością cieszyły się także filmiki z ćwiczeniami – wyjaśnia Bożena Zglińska. – To niesamowicie ważne, że nasi seniorzy decydują się wykonać w domu przygotowany trening, bo nie ukrywajmy, części z nich znacznie pogorszyła się kondycja właśnie przez to, że sytuacja wymusiła na nich znaczne ograniczenie codziennych aktywności.

Wykłady, z których korzystają studenci GUTW to nie tylko okazja na przyswojenie nowych informacji, ale również doskonały pretekst do rozmowy z pracownikami i wolontariuszami CAS. – Seniorzy, z którymi się kontaktujemy, bardzo często dyskutują z nami o ostatnich zajęciach, bardzo je sobie chwalą. Dla nas to również niesamowicie istotne, bo wiemy, że te wykłady są dla nich ciekawe i że z niecierpliwością czekają na nowe materiały – dodaje dyrektorka CAS.

Z przygotowanych materiałów może skorzystać każdy. Są dostępne na stronie internetowej Centrum Aktywności Seniora w zakładce zajęcia.

Agata Gołąbek- Polus / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email