Torunianka z medalem Unitas Durat

Torunianka z medalem Unitas Durat
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości została uhonorowana w minioną sobotę (9 października) mieszkanka Torunia Adela Kulczyńska-Pietraszek. Z dostojną jubilatką spotkał się sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który jest najwyższym wojewódzkim odznaczeniem. – Medalami z tej edycji pragniemy uhonorować wszystkich mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli setny rok życia. Dzięki takim osobom jak pani Adela możemy lepiej poznać historię naszego kraju – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W czasie II wojny światowej pochodząca z Lubelszczyzny pani Adela ukończyła kursy pielęgniarskie, a także wspierała ruch oporu jako łączniczka. Po wojnie wraz z mężem Tadeuszem Kulczyńskim po raz pierwszy zamieszkała w Toruniu, gdzie prowadziła dom i opiekowała się dziećmi. Po śmierci męża była bibliotekarką w obecnej Książnicy Kopernikańskiej. Po ponownym zamążpójściu, za Antoniego Pietraszka, mieszkała w Krakowie. Po jego śmierci powróciła do Torunia.

Uwielbia kwiaty, szczególnie róże. Ogrodnictwo to jej pasja, którą wciąż pielęgnuje dbając o grządki pod oknem swojego mieszkania. Jest osobą promienną i aktywną, lubi szydełkować. Doczekała się trojga praprawnucząt.

  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji na 100-lecie niepodległości uhonorowano dotąd 211 osób.
  • Akcja prowadzona jest od 2018 roku.
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921.
  • Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma obecnie 109 lat.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, marszałek województwa zachęca do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na stronie internetowej kujawsko-pomorskie.pl w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Print Friendly, PDF & Email