Torunianin wicemistrzem Świata w Dubaju

Torunianin wicemistrzem Świata w Dubaju
Fot. mat. prasowe

Grzegorz Kłos z Torunia odniósł sukces w strzelectwie pneumatycznym osób niewidomych i słabowidzących podczas mistrzostw świata w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Mistrzostwa odbyły się w listopadzie 2022 r. Rozgrywane były w kilku różnych kategoriach sportowych. Wcześniej mieszkaniec Torunia odnosił liczne sukcesy podczas mistrzostw Polski i Europy.

Strzelanie osób niewidomych i słabowidzących polega na nasłuchiwaniu sygnału, którego natężenie zwiększa się, gdy broń jest kierowana w stronę środka tarczy. Dlatego zawodniczki i zawodnicy startują w słuchawkach, a wzrok zastępują znakomitym słuchem. Startują też z zasłoniętymi oczyma, aby wszystkim zapewnić równe szanse zwycięstwa, bo osoby niecałkowicie ociemniałe mogłyby sobie ewentualnie pomagać wzrokiem.

Należy dodać, że Grzegorz Kłos, mimo dużego upośledzenia wzroku, jest osobą czynną zawodowo. Zdobył wykształcenie w dziedzinie fizjoterapii i pracuje w przychodni zdrowia w Toruniu. Opiekuje się ponadto swą, również niepełnosprawną wzrokowo, matką.

Na zdjęciu: Grzegorz Kłos z medalem – pierwszy z lewej.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email