Toruń: Z uśmiechem przez świat

Toruń: Z uśmiechem przez świat
Fot. UM Toruń

5 maja przypada Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W ramach obchodów tego święta Szkoła Podstawowa nr 19 w Toruniu zorganizowała szóstą edycję Wojewódzkiego Dnia Godności „Z uśmiechem przez świat – podróż w rytm Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych”.

Organizatorzy toruńskiego Dnia Godności zwrócili uwagę na obecne realia życia społecznego, dlatego też wydarzenie odbyło się pod hasłem „Mam prawo również zdalnie realizować swoje marzenia bycia razem”. Uczniowie przygotowali prace plastyczne, na których przedstawili, w jaki sposób budują relacje z innymi w czasie pandemii.

W imprezie udział wzięły zaproszone szkoły zajmujące się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną: Zespół Szkół Specjalnych z Brodnicy, SOSW nr 3 z Bydgoszczy, SOSW z Chełmna, SOSW z Wielgiego, Zespół Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych z Grudziądza, KPSOSW z Torunia.

Spotkanie odbyło się także z udziałem gości: Kujawsko-Pomorskiego Wicekuratora Oświaty Marii Mazurkiewicz, Dyrektora Wydziału Edukacji UMT Anny Łukaszewskiej, Dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych prof. dr. hab. Krzysztofa Rubachy, dr. hab. Ditty Baczały prof. UMK, prof. dr. hab. Józefa Binnebesela oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół.

Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz ich Rodzin „Dziewiętnastka”.

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone 5 maja, zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje zdolności i umiejętności. Mają możliwość pokazania, że są kimś więcej niż ludźmi dotkniętymi przez los – są tacy sami jak wszyscy inni – czują, kochają, złoszczą się, mają swoje mocne i słabe strony.

Natalia Przytarska / torun.pl
Print Friendly, PDF & Email