Toruń: Wsparcie dla dzieci w czasie pandemii

Toruń: Wsparcie dla dzieci w czasie pandemii
Fot. mat. prasowe Stowarzyszenia Wędka

„Nie chcę być już sam” – to projekt toruńskiego Stowarzyszenia Wędka im. Każdego Człowieka, którego celem jest zapewnienie wsparcia psychologicznego dla ubogich rodzin. Jest ono szczególnie potrzebne dzieciom i młodzieży, by zniwelować skutki pandemii i związanej z nią izolacji.

Od długiego czasu uczymy się i pracujemy zdalnie, zamknięci w naszych domach. Wielu doświadcza lęków i niepokojów z powodu trwającej pandemii. Najnowszy raport NIK z września 2020 wykazał, że z roku na rok wzrasta liczba zamachów samobójczych wśród dzieci w wieku 7-18 lat. W 2020 roku, aż 107 nastolatków odebrało sobie życie. Z kolei wg. raportu 2021 „Etat w sieci 2.0” opublikowanego przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na temat zdrowia psychicznego polskich nastolatków w nauce zdalnej wynika, że 42,6% z badanych myśli o śmierci. Coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych zmaga się z samotnością, poczuciem totalnej bezradności, a często z depresją.

– Młodzież tęskni za kontaktami ze swoimi rówieśnikami. Rodzice często potracili pracę, przez co sytuacja w domach staje się coraz bardziej napięta. Wiele osób boi się prosić o pomoc. Brakuje specjalistów (psychiatrów i psychologów). Na domiar złego, kolejki do tych, którzy są dostępni, są bardzo długie (od tygodni do kilku miesięcy), a wizyty prywatne kosztowne – od 80 zł do 250 zł. W takiej sytuacji nie mogliśmy pozostać bierni. Postanowiliśmy działać i chcemy objąć wsparciem psychologicznym dzieci, młodzież oraz rodziców w czasie trwającej pandemii – mówi koordynator projektu „Nie chcę być już sam” i fundraiser Stowarzyszenia Wędka im. każdego Człowieka w Toruniu Agnieszka Cettler.

W marcu stowarzyszenie rozpoczęło projekt „Nie chcę być już sam”. Realizuje go w ramach ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra, która integruje i mobilizuje lokalne społeczności w działaniu dla wspólnego dobra. Organizatorem kampanii Kilometry Dobra jest Polski Instytut Filantropii w Warszawie.

Kliknij i przeczytaj więcej o projekcie Wędki

– Poczucie izolacji jest coraz bardziej frustrujące, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dlatego chcemy wesprzeć rodziny, które mają bardzo ciężką sytuację życiową i nie stać ich na wizyty prywatne. Często nie są one świadome, że ktoś może ich wysłuchać i zmienić ich negatywne nastawienie – dodaje prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz.

Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. Każdego Człowieka formalnie działa od 2011 roku. Wspierając i towarzysząc ponad 300 podopiecznym daje wędkę, a nie rybę. W tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia działalności i dlatego chce dać rodzinom z Torunia inicjatywę wsparcia psychologicznego.

Jaki jest cel?

– DajMY dostęp docelowo do 600 wizyt u psychologa dzieciom i rodzicom. OpłaćMY 600 wizyt u psychologa, na którą nie będą czekać długimi tygodniami czy miesiącami. Jedna wizyta to koszt 100 zł. Zwracamy się do wszystkich ludzi o otwartych sercach, aby przyłączyli się do naszej Armii Sześciuset Dobrowników, czyli wojowników o dobrostan psychiczny i emocjonalny dla dzieci i rodzin. Wasze wsparcie może przywrócić wielu osobom wiarę w drugiego człowieka i uratować komuś życie. oni nie mogą dłużej czekać! – piszą organizatorzy.

Pomóc można na kilka sposobów:

Lubisz ruch na świeżym powietrzu: biegi, marszobieg czy nordic walking? Wędka zaprasza mieszkańców Torunia i okolic wspólnego pobiegania. Do 30 maja 2021 weź udział w biegu charytatywnym Kilometry Dobra. Wystarczy wejść na stronę internetową – kliknij, aby przejść na stronę, wybrać Stowarzyszenie Wędka, zarejestrować się, wpłacić wpisowe, pokonać kilometry dobra i wspomóc w ten sposób dzieci i rodziny. Kliknij, aby przejść do regulaminu i informacji.

Grasz w Fifę? 19-29.05.2021 r. odbędzie się Charytatywny Turniej FIFA21. To oferta dla fanów gier on-line. Kliknij, aby przeczytać więcej.

Jeśli chcesz być jednym z Dobrowników lub Dobrowniczek i wesprzeć inicjatywę zafundowania wizyty u psychologa, wejdź na zrzutkę internetową – kliknij, aby przejść do zrzutki.

Aby być na bieżąco z wydarzeniami wokół kampanii, wejdź na profil facebookowy Stowarzyszenia Wędka – kliknij, aby wejść na profil.

Dodatkowych informacji udziela: Agnieszka Cettler, Stowarzyszenie Wędka w Toruniu, email: fundraising@wedka.org .

Projekt „Nie chcę być już sam” został objęty honorowym patronatem prezydenta Miasta Torunia.

Magdalena Kujawa / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email