Toruń: Warto się zaszczepić

Toruń: Warto się zaszczepić
Fot. Mateusz Misztal

Aby uchronić się przed ciężkim przebiegiem grypy, warto się zaszczepić. Toruńscy seniorzy co roku korzystają z darmowych szczepień przeciwko grypie.

Liczba przypadków zachorowań na grypę na przełomie 2022 i 2023 roku w całym kraju jest kilkukrotnie wyższa niż w latach wcześniejszych. W grudniu 2022 r. w Polsce odnotowano łącznie 389 088 przypadków zachorowań na grypę, z czego w województwie kujawsko-pomorskim – 23 652 przypadki, a na terenie powiatu toruńskiego grodzkiego i ziemskiego – 13 899 przypadków.

Warto się zaszczepić

W Toruniu od 2015 roku realizowany jest program szczepień ochronnych przeciwko grypie na rzecz mieszkańców Torunia w wieku powyżej 65 lat.

Do 2021 roku wykonano 23 635 szczepień. – Seniorzy są szczególnie narażeni na zachorowanie na grypę i jej ciężki przebieg, dlatego w trosce o nich corocznie przeprowadzamy bezpłatne szczepienia. Torunianki i torunianie chętnie korzystają z tego programu i w roku 2022 od września do października zaszczepiło się 3225 mieszkaosóbńców Torunia w wielu powyżej 65 lat – mówi prezydent Michał Zaleski.

Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Dlatego szczepić się należy co roku. Szczepionki na sezon 2022/2023 są dostępne w aptekach.

Szczepienie jest zalecane, ale płatne. Chęć skorzystania ze szczepienia należy zgłosić do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi receptę na preparat. Po jego wykupieniu należy umówić się w dowolnej przychodni na szczepienie.

Szczepienie może też wykonać farmaceuta w aptece, realizując receptę lekarską.

Seniorzy w wieku 75+ i kobiety w ciąży mają prawo do leku bezpłatnego i nie zapłacą też za zaszczepienie w swojej przychodni POZ.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.

 • pacjenci 18-65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
 • pacjenci powyżej 65 lat,
 • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ pokrywa koszty szczepienia.

Jak się chronić i leczyć
Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Grypa:

 • rozwija się bardzo szybko (wirus szybko się namnaża),
 • pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy,
 • chory odczuwa bóle mięśniowe,
 • towarzyszy jej ogólne uczucie osłabienia i rozbicia,
 • niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.

Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

W razie podejrzenia grypy w żadnym wypadku nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać. Grypa mija sama, zwykle po 7 dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania, które mogą skutkować hospitalizacją lub nawet śmiercią.

Żeby chronić siebie oraz swoich bliskich przed grypą, należy:

 • zaszczepić się,
 • często myć ręce,
 • kichać w chusteczki lub w zgięcie łokciowe tak, aby nie przenosić wydzieliny na dłonie, którymi często dotykamy twarzy,
 • unikać przebywania w zatłoczonych miejscach (szczególnie w czasie nasilenia sezonu grypowego),
 • unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamek, poręczy, pieniędzy,
 • pozostać w domu w przypadku objawów choroby.
UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email