Toruń: Szczepienia przeciw HPV

Toruń: Szczepienia przeciw HPV
Fot. torun.pl

Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego szczepień przeciw wirusowi HPV „HPV – odporni w Toruniu”. Rejestracja rusza 10 września 2021 r.

Uprawnionymi do bezpłatnego korzystania z programu zdrowotnego są dziewczęta i chłopcy z rocznika 2007 i 2008, będący mieszkańcami Torunia.

Na szczepienie można się rejestrować od 10 września 2021 r. w dni powszednie w godz. 8:00-14:00 pod nr tel. 506 324 235.

W ramach realizacji Programu Miejska Przychodnia Specjalistyczna zaszczepi 600 osób. Cykl szczepienia obejmuje 2 dawki szczepionką CERVARIX w schemacie (0-5 miesięcy).

Program szczepień finansowany jest przez Gminę Miasta Toruń.

Czym jest wirus HPV?

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet.

Magdalena Kujawa / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email