Toruń światową stolicą Mastersów

Toruń światową stolicą Mastersów
Fot. Sławomir Kowalski

To dla nas zaszczyt i radość, że możemy gościć Was w naszym pięknym zabytkowym Toruniu, gdzie Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Życzę wszystkim, aby pobyt w Toruniu był czasem dobrze spędzonym, aby te mistrzostwa pozostały na zawsze w pamięcitymi słowami prezydent Torunia Michał Zaleski otworzył 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters 2023.

Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena. W trakcie ceremonii otwarcia 25 marca 2023 r. nastąpił przemarsz wszystkich reprezentacji, a także koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykonała przeboje muzyki filmowej.

– Jesteśmy zachwyceni mogąc gościć Was w mieście, w którym 550. lat temu urodził się astronom wszechczasów – Mikołaj Kopernik. To dla nas zaszczyt, iż z Wami dzielimy wielką, piękną, światową tradycję kopernikańską. Zawodniczki i zawodnicy 9. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, Toruń to jedyne miasto na świecie, któremu w latach 2015-2024 czterokrotnie powierzane są imprezy o randze europejskiej i światowej lekkiej atletyki Masters. Ostatnie Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters cztery lata temu to mistrzostwa, które zostały uznane za najlepsze na świecie. W okresie ich organizacji odbyło się ponad 8400 startów i 36 rekordów świata. My, mieszkanki i mieszkańcy Torunia z wielką sympatią i radością patrzymy na wielonarodową sportową wspólnotę oraz przyjmujemy Was z wielką gościnnością. Znajdźcie proszę czas na chwilę odpoczynku również z nami chociażby na terenie Starego Miasta Torunia, podziwiając piękno zabytków i zaglądając do Domu, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. To niedaleko. Ze swoją wyśmienitą kondycją sportową dobiegniecie tam z tego miejsca w ciągu kilku minut. Panie i panowie, zawodniczki i zawodnicy, osoby towarzyszące uczestniczkom i uczestnikom tych znakomitych, wyjątkowych, światowych mistrzostw życzę, aby czas spędzony w Toruniu był czasem pięknym, dobrze wspominanym, a wszystkim – także kibicom i organizatorom, aby Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2023 pozostały na zawsze w pamięci. Wracajcie do Torunia, zapraszamy! – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pierwsze starty 9. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters 2023 rozpoczynają się w niedzielę 26 marca 2023 r., mistrzostwa zaś zakończą się w sobotę 1 kwietnia 2023 r. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się 4170 zawodników w wieku powyżej 35 lat z 88 krajów położonych na wszystkich kontynentach świata – blisko 3400 sportowców z Europy, niespełna 400 z Ameryki Północnej i Karaibów, około 200 z Azji, 90 z Afryki, 70 z Ameryki Południowej oraz 45 z Australii i Oceanii.

Polskę reprezentuje 753 zawodników, w tym 18 olimpijczyków, m. in. Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Sebastian Chmara, Robert Korzeniowski oraz chodziarze Jakub Jelonek, Rafał Sikora i Rafał Fedaczyński, którzy w 2024 roku wystąpią na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zarejestrowanych jest dwóch zawodników w wieku powyżej 100 lat – z Tajlandii i Finlandii.

Wstęp na całe zawody jest bezpłatny.

Przypomnijmy, że mastersi startowali w Toruniu już kilkakrotnie. W 2015 roku odbyły się tu 10. Halowe Mistrzostwa Europy, w latach 2019 i 2023 – 8. i 9. Halowe Mistrzostwa Świata, a 16-23 marca 2024 roku znów gościć będziemy Halowe Mistrzostwa Europy.

9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbywać się będą przede wszystkim w Arenie Toruń. Dodatkowo konkurencje rzutowe rozegrane zostaną na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego, rzut ciężarkiem odbędzie się w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska, Rudelka będzie miejscem zmagań zawodników w biegach przełajowych, a na ul. Bema wystartują chodziarze sportowi. Łącznie zawodnicy wystartują w 24 konkurencjach: 60 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 60 m przez płotki, 3000 m chód na hali, pięciobój, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem, rzut ciężarkiem, biegi przełajowe na 6 i 8 km, półmaraton, chód na 10 km, bieg na 10 km i sztafeta 4×200 m.

Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objęli: Kamil Bortniczuk – minister sportu i turystyki, Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia, Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Henryk Olszewski – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email