Toruń: Sklep charytatywny dla uchodźców z Ukrainy

Toruń: Sklep charytatywny dla uchodźców z Ukrainy
Fot. UM Toruń

24 maja, dokładnie 3 miesiące od wybuchu wojny na Ukrainie, w Toruniu został otwarty kolejny sklep charytatywny dedykowany uchodźcom z Ukrainy.

„Dar Serca” to sklep, w którym wojenni uchodźcy przebywający w Toruniu mogą nieodpłatnie zaopatrzyć się w artykuły spożywcze, drogeryjne i szkolne. Asortyment pochodzi ze zbiórek prowadzonych na terenie Torunia. Sklep prowadzony jest przez Fundację Królewskie Dziedzińce w Toruniu. Natomiast pomysłodawczynią i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Kałdowska, członkini Rady Okręgu nr 13 – Bydgoskie w Toruniu.

Miasto wsparło inicjatywę organizacji nieodpłatnie udostępniając na ten cel gminny lokal użytkowy przy ul. Gagarina 152 w Toruniu. Sklep działa od wtorku do piątku w godz. 15:00-19:00 oraz w soboty 9:00-13:00. Obsługę sklepu stanowią wolontariusze – ukraińscy uchodźcy.

Dary w postaci asortymentu spożywczego, środków czystości i higieny osobistej oraz artykułów szkolnych można przynosić bezpośrednio do Centrum Dialogu przy ul. Frelichowskiego 1 (9:00-16:00). Po godzinie 16:00 dary można zostawiać na furcie Wyższego Seminarium Duchownego.

Dodatkowo Fundacja prosi o wsparcie sklepu również w regały i lady, które są niezbędnym wyposażeniem każdego tego typu miejsca. W tej sprawie można kontaktować się z Aleksandrem Sztramskim – Prezesem Zarządu Fundacji Królewskie Dziedzińce w Toruniu pod nr tel.: 609 428 836.

Przy Wyższym Seminarium Duchownym działa również seconhand dla uchodźców, otwarty od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00. Wciąż znajduje się tam wiele ubrań w stanie bardzo dobrym, zabawki dla dzieci lub inne akcesoria. Można tam zaopatrzyć w potrzebne rzeczy swoich gości z Ukrainy, ale także zanieść ubrania czy zabawki – obecnie potrzebne są rzeczy na wiosnę i lato, czyste i w bardzo dobrym stanie. Osoby prowadzące ten magazyn w wolnych chwilach wyplatają też siatki maskujące dla wojska – jeśli ktoś chciałby dołączyć, może pomóc w wyplataniu (kontakt Małgorzata Kałdowska tel. 661 520 766).

Warto przypomnieć, że sklep socjalny dla uchodźców to kolejna podobna inicjatywa w Toruniu. Na lewobrzeżu przy ul. 63 Punktu Piechoty 60 działa Punkt Pomocy prowadzony przez Tatianę Dembską i jej współpracowników, gdzie również można otrzymać produkty pochodzące od darczyńców. Od początku marca z pomocy tego punktu korzysta średnio 70 ukraińskich rodzin dziennie.

Filip Tomasik / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email