Toruń: Seniorze, bądź ostrożny

Toruń: Seniorze, bądź ostrożny
Fot. Anna Shvets/Pexels

Policjanci apelują o czujność i rozwagę. Oszuści cały czas są aktywni – głównie wybierają osoby samotne i w podeszłym wieku.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Toruniu, 15 maja 2023 r. 86-letnia mieszkanka Torunia padła ofiarą oszustwa. Seniorka odebrała telefon od osoby podszywającej się pod jej wnuczka, która poinformowała ją, że spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na odszkodowanie.

Kobieta uwierzyła w przedstawioną historię, spakowała w reklamówkę wszystkie zgromadzone pieniądze i kilkanaście minut później przekazała je mężczyźnie, który zapukał do drzwi.

Tym sposobem straciła gotówkę w kwocie łącznej ponad 17 tysięcy złotych. Dopiero po czasie zorientowała się, że została oszukana. Policjanci w tej sprawie prowadzą postępowanie.

Aby przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości, funkcjonariusze apelują o czujność w kontakcie z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się jako członkowie naszej rodziny i żądają pieniędzy.

Zachęcamy wszystkich, by starali się uświadomić starszych krewnych o sposobach wyłudzenia pieniędzy. Każdy może się różnić, ale kończy się zawsze tak samo. Nasz rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania.

Pamiętajmy, że jeżeli otrzymujesz telefon od kogoś podającego się za wnuczka lub innego bliskiego członka rodziny, zanim udzielisz jakiejkolwiek informacji czy pomocy finansowej, upewnij się, że masz pewność, z kim rozmawiasz. Sprawdź tożsamość dzwoniącego, zadając pytania, na które tylko prawdziwy krewny zna odpowiedzi.

Apelujemy o to, by każdą próbę oszustwa natychmiast zgłaszać policjantom. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub udać się do najbliższej jednostki policji.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email