Toruń: Ruszyły badania drive-thru na obecność koronawirusa

Toruń: Ruszyły badania drive-thru na obecność koronawirusa
Fot. Pixabay

Od 4 maja 2020 r. w Centrum Targowym Park w Toruniu funkcjonuje mobilny punkt wykonywania testów na SARS-CoV-2. W ramach „Badamy-Wspieramy Medyków” bezpłatne testy wykonać mogą pracownicy służby zdrowia.

Akcję wsparcia medyków zainicjowały laboratoria medyczne Grupy DIAGNOSTYKA. Toruń dołączył do grupy miast w Polsce, w których przeprowadzane są bezpłatne badania dla tych najbardziej narażonych na zarażanie, tj. ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów. Odpłatnie testy wykonać mogą również osoby prywatne. Koszt jednego badania wynosi 584 zł.

Test genetyczny wykonywany jest metodą RT-PCR , która rekomendowana jest przez Światową Organizację Zdrowia. Przed udaniem się do punktu pobrań, należy zarejestrować się na stronie Vitalabo:

Czynne punkty pobrań – kliknij TU

Badanie trwa ok. 3 minut i wykonywane jest bez wychodzenia z samochodu. Wynik dostępny jest najczęściej w ciągu 24 godzin od pobrania na stronie internetowej laboratorium Vitalabo i nie później niż w ciągu 72h przy dużym obłożeniu pracowni genetycznej.

Jak przygotować się do badania?

Wymaz z gardła powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, materiał należy pobrać po upływie ok. 3h od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia. Należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Działania programu „Badamy-Wspieramy Medyków” objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia oraz wsparte przez partnera: Centrum Targowe PARK, na terenie którego powstał nowy punkt.

Natalia Przytarska / torun.pl
Źródło: UM Toruń
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email