Toruń: Rusza telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Toruń: Rusza telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Fot. Pixabay

W trosce o dzieci i młodzież, które borykają się z różnymi problemami, uruchomiony zostanie całodobowy telefon zaufania. Dyżurować będą przy nim specjaliści.

516  500  600 – to numer telefonu, pod który młodzi torunianie będą mogli o każdej porze dnia i nocy zadzwonić, by zostać wysłuchanym, uzyskać wsparcie i radę. Telefon uruchomiony zostanie w ostatni weekend października 2021 r.

Trudny okres pandemii i związanych z nią ograniczeń kontaktów interpersonalnych w znaczny sposób wpłynął na pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Obserwuje się wiele niepożądanych zachowań i problemów, z którymi dzieci i młodzież nie są w stanie sobie poradzić. – Problem ten wynika wprost z pandemii. Ten czas izolacji, obaw o życie i zdrowie własne i najbliższych, czas niepokoju wewnętrznego powoduje, że szczególnie osoby o nieukształtowanych jeszcze postawach życiowych i charakterach, czyli dzieci i młodzież wpadają w panikę, nie wiedzą, jak się zachować, jakie kontakty utrzymywać, czy wierzyć wszystkiemu, co przeczytają w Internecie, czy może szukać rady, pomocy, może ktoś mądry coś podpowie. Dlatego poszerzamy działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej o całodobowy telefon zaufania dla dzieci młodzieży – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Telefon będzie czynny całodobowo, przez cały tydzień, także w weekendy i w święta, a dyżurować przy nim będą specjaliści, psychologowie i psychiatrzy na co dzień pracujący z młodymi ludźmi, i będą służyli wsparciem i pomocą. – Mamy na ten cel dodatkowe środki. Najważniejszy jest bowiem kontakt z właściwą, a nie przypadkową osobą – zapewnia prezydent.

Co ważne, jest to telefon anonimowy – dzwoniący nie muszą podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.

Informacje o tej możliwości uzyskania wsparcia i pomocy zostaną przekazane dzieciom i młodzieży – w szkołach będą dystrybuowane ulotki z numerem kontaktowym telefonu całodobowego i informacjami o oferowanym wsparciu.

Magdalena Winiarska / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email