Toruń: Prezydent spotkał się z rodzinami zastępczymi

Toruń: Prezydent spotkał się z rodzinami zastępczymi
Fot. Sławomir Kowalski

30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W przeddzień tego święta prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z czterema rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w mieście. Prezydent złożył podziękowania za zaangażowanie, wrażliwość, otwarte serca i wytrwałe pokonywanie trudu, jaki na co dzień jest wkładany w tworzenie spójnej i szczęśliwej rodziny.

Do Urzędu Miasta Torunia na zaproszenie prezydenta Michała Zaleskiego przybyły cztery toruńskie rodziny zastępcze – trzy spokrewnione, w których pieczę zastępczą sprawują babcia lub dziadek oraz jedna niezawodowa, którą tworzą dalsi krewni dzieci lub osoby niespokrewnione. 

Prezydent wręczył rodzicom zastępczym kwiaty i listy z życzeniami. – To właśnie Państwo decydują o najlepszych standardach opieki nad powierzonymi Państwu dziećmi oraz o stworzeniu im spokojnego i przyjaznego domu. Wyrażam podziw dla Państwa ofiarności i troski, od których zależy szczęśliwe dzieciństwo, rozwój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji Państwa podopiecznych. Przede wszystkim zaś dziękuję za Państwa codzienną, rodzinną domową miłość, która zawsze jest najpiękniejszym darem dla drugiego człowieka. Życzę wielu sił, wytrwałości, cierpliwości oraz doświadczania samego dobra w pełnieniu ważnej rodzicielskiej roli, tak aby każdy dzień niósł ze sobą wiele dobrych i pogodnych chwil, a uśmiech na twarzach dzieci dodawał Państwu sił do podejmowania codziennych zobowiązań. Niech Państwa nigdy nie opuszcza optymizm i radość z kolejnych dni. Jednym z nich z pewnością będzie bliski już Dzień Dziecka – z tej okazji przekazuję Państwa dzieciom życzenia stałego i chętnego odszukiwania w życiu samych radosnych chwil, bo w tym przecież tkwi uroda dziecięcych lat – czytamy w jednym z listów prezydenta Michała Zaleskiego.

Spotkanie było okazją do rozmowy o codzienności, dzieci opowiadały na temat swoich zwierzęcych przyjaciół domowych, o nauce w szkole oraz planach na wakacje. Zakończyło się wspólnym wyjściem na lody do znanej toruńskiej kawiarni Lenkiewicz.

Fot. Sławomir Kowalski

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został ustanowiony przez Sejm RP w roku 2006. Ma on na celu popularyzację rodzin zastępczych, które tworzą dom dla dzieci osieroconych, porzuconych bądź nieposiadających uregulowanej sytuacji prawnej. W chwili obecnej (na dzień 29 maja 2023 r.) na terenie Gminy Miasta Toruń funkcjonuje 276 rodzin zastępczych i 14 rodzinnych domów dziecka, w których przebywa łącznie 488 dzieci, w tym 50 dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email