Toruń: Podpisano umowę na nowe tramwaje

Toruń: Podpisano umowę na nowe tramwaje
Fot. Wojtek Szabelski / toruń.pl

Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupuje pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 21 lipca 2020 r. MZK podpisał umowę na dostawę pojazdów z PESĄ.

Przetarg na dostawę nowych tramwajów ogłoszono 13 grudnia 2019 r. W postępowaniu złożono tylko jedną ofertę – firmy PESA – na kwotę 46 405 101,75 zł brutto. Po sprawdzeniu pod względem formalnym i merytorycznym oferta została zaakceptowana.

Sygnatariuszami umowy byli Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki i Prezes Zarządu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Krzysztof Zdziarski.

– Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, która w 2017 r. złożyła wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich. Dofinansowanie pozyskaliśmy, a kilka tygodni temu zostało ono nawet zwiększone. Zakup tramwajów jest częścią dużego projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, który zawiera kilka zadań – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Będą to kolejne nowoczesne tramwaje w Toruniu, bo mamy już 17 swingów. Poprzednią umowę podpisywaliśmy w 2013 roku, także z firmą PESA, więc szlak został już przetarty. Dziękuję obydwu spółkom za sprawne przeprowadzenie postępowania przetargowego.

– Zainteresowanie przetargiem było duże. W sumie liczba zadanych nam pytań przekroczyła 100., ale ostatecznie ofertę złożyła tylko PESA. Te tramwaje będą naprawdę na wysokim poziomie. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy, WiFi, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanki, system zliczania pasażerów, monitory reklamowe – wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Dostawy przewiduje się w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Nowe tramwaje będą obsługiwały przede wszystkim nową linię do tzw. osiedla Jar, ale wspomogą też inne trasy.

– To wielki zaszczyt budować kolejne tramwaje dla Torunia. I niełatwe zadanie, by spełnić kryteria zarówno techniczne, jak i estetyczne pasujące do tak pięknego, chętnie odwiedzanego przez turystów miasta – mówi prezes Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Krzysztof Zdziarski. – Działamy po sąsiedzku, więc cieszę się, że właśnie my dostarczymy nowe pojazdy i właściwie nie wyobrażam sobie innej sytuacji. Jestem przekonany, że sprostamy wyzwaniu i pasażerowie będą zadowoleni z naszych tramwajów.

Zakup jest realizowany w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zadanie „Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego”.

Sylwia Derengowska / torun.pl
Źródło: UM Toruń
Fot. Wojtek Szabelski
Print Friendly, PDF & Email