Toruń: Nowe ośrodki opieki paliatywnej

Toruń: Nowe ośrodki opieki paliatywnej
fot. Mikołaj Kuras

Ośrodek opieki wytchnieniowej oraz oddział opieki długoterminowej dla dzieci i młodzieży – to dwa obiekty z segmentu medycyny paliatywnej, o które wzbogacił się Toruń i jego okolice.

Dom Światła – tak nazwała to miejsce toruńska Fundacja Światło, która w podtoruńskim Grębocinie (gmina Lubicz) zbudowała ośrodek opieki wytchnieniowej z 15 miejscami i 20-miejscowy dom dziennego pobytu. Cel – opieka, pielęgnacja, edukacja. W ramach wsparcia dla opiekunów rodzinnych przewidziano tu porady psychologiczne, a także konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety i rehabilitacji w warunkach domowych. Nowo powstały budynek jest dwukondygnacyjny, ma jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje dla korzystających z opieki całodobowej oraz strefą dzienną z salą rehabilitacji ruchowej i strefą odpoczynku.

Nowy budynek zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, którego misją są działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin, powstaje przy ulicy Służewskiej 7 w Toruniu. Pomieści trzynastołóżkowy oddział opieki długoterminowej (6 sal dwuosobowych plus izolatka).Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w tym roku, warte jest blisko 10 milionów złotych.

Inwestor, toruńska Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi, prowadzi jedyne w mieście dedykowane dzieciom hospicjum domowe i jedyny w regionie dziecięcy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy z oddziałem dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratorów.

Print Friendly, PDF & Email