Opiniowaniem wniosków skierowanych do prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta Torunia o przeprowadzenie konsultacji zajmie się Rada Społeczna ds. Konsultacji Społecznych.
Powołana przez prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego Rada Społeczna ds. Konsultacji Społecznych rozpoczęła nową kadencję. W jej skład weszli: Jadwiga Pawlikowska i Małgorzata Wawrzak jako przedstawicielki mieszkańców, Jan Kwiatkowski i Anna Lamers jako przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Aleksandra Iżycka, Paweł Piotrowicz, Krzysztof Ślebioda i Patryk Wawrzyński reprezentujący Prezydenta Miasta Torunia.
Na pierwszym posiedzeniu wybrano przewodniczącego, którym został dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich w Urzędzie Miasta Torunia Patryk Wawrzyński oraz zaopiniowała wnioski do Planu Konsultacji Społecznych na 2025 rok zgłoszone przez rady okręgu i organizacje pozarządowe.
Wśród dyskutowanych propozycji konsultacji znalazła się rekomendacja Rady Okręgu Skarpa w sprawie bezpieczeństwa i płynności ruchu w obrębie ulic Bolta i Raszei, rekomendacje Rady Okręgu Chełmińskie dotyczące uspokojenia ruchu na ulicy Legionów oraz modernizacji ruchu w części okręgu pomiędzy ulicami św. Józefa, Żwirki i Wigury, Wybickiego i Szosy Chełmińskiej. Rada Okręgu Chełmińskie wnioskowała również o konsultacje dotyczące przebiegu szlaku pieszo-rowerowego od ul. Grunwaldzkiej do ul. Balonowej i przestawienie zasad rejonizacji w związku z uruchomieniem filii szkoły podstawowej na osiedlu Jar.
Dwa wnioski do planu zgłosiła również Rada Okręgu Bydgoskie, proponując rozmowę dotyczącą problemu wywozu śmieci na Bydgoskim Przedmieściu oraz powiększeniu Parku Miejskiego w związku z realizacją projektów budżetu obywatelskiego. Jedynym zgłoszonym tematem przez organizacje pozarządowe była propozycja omówienia z mieszkańcami pomysłu wprowadzenia szkolnych budżetów partycypacyjnych.
Wnioski o przeprowadzenie konsultacji społecznych można składać również w trybie ciągłym do prezydenta Torunia i przewodniczącego Rady Miasta. Skierować mogą je rady okręgów, stu mieszkańców lub pięć organizacji pozarządowych działających w naszym mieście. Decyzja o ich podjęciu lub odrzuceniu zawsze wymaga opinii Rady Społecznej ds. Konsultacji Społecznych.