Toruń: Niebieski Kwiecień dla autyzmu

Toruń: Niebieski Kwiecień dla autyzmu
Fot. Adminstrator

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Toruniu o tym ważnym problemie przypomni Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem.

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co charakterystyczne, do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów – wszystko wskazuje, iż dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia. Dziecko z podejrzeniem autyzmu ma zaburzony rozwój mowy, nie dąży do nawiązywania relacji społecznych, a wręcz izoluje się od nich. Według ostrożnych szacunków w Polsce na autyzm cierpi dziś ponad 30 tys. osób (20 tys. dzieci i 10 tys. osób dorosłych). LIczba zachorowań rośnie, tylko w tym roku przewiduje się ujawnienie zaburzeń u jednego na 80 urodzonych dzieci. Przyjmuje się, że autyzm jest, obok m.in. chorób nowotworowych i cukrzycy, jednym z najpoważniejszych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, przypomnina o wadze tego problemu zdrowotnego. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie będzie oświetlona na niebiesko.

Również Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem przez cały kwiecień, mimo komplikacji związanych z epidemią koronawirusa, będzie prowadziło działania popularyzujące wiedzę o autyzmie i potrzebie wsparcia osób z tą chorobą oraz ich rodziców i opiekunów. 2 kwietnia o godz. 10.00 na pomniku Mikołaja Kopernika pojawi się błękitna szarfa z napisem „2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Na kilku przystankach MZK w Toruniu, na jednym autobusie oraz w kilku instytucjach publicznych pojawią się plakaty „Niebieski Kwiecień”. – Plakaty te mają na celu zwrócenie uwagi na obecność osób z autyzmem w naszym społeczeństwie oraz na ich potrzeby – podkreśla Małgorzata Żuchowska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem.

Akcja jest współfinansowana ze środków Gminy Miasta Torunia, a jej Honorowym Patronem jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

2 kwietnia błękitny symbol Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zawiśnie na pomniku Kopernika

Print Friendly, PDF & Email