Toruń: Miasto zacieśnia współpracę z UMK

Toruń: Miasto zacieśnia współpracę z UMK
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com / UM Toruń

Wspólne projekty badawcze i artystyczne, wsparcie eksperckie, wzajemna promocja i wspólna organizacja wydarzeń – między innymi takie działania zakłada porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej miasta i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

Podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rektor prof. Andrzej Tretyn i prezydent Paweł Gulewski podpisali porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej miasta i uniwersytetu. 

– Dla mnie z punktu widzenia prezydenta 200-tysięcznego miasta o profilu akademickim ważne jest, żeby ta współpraca dotyczyła jak największej ilości polityk miejskich. Spełnia się w sumie moje marzenie, ale również marzenia wszystkich Torunian, którzy chcą zacieśnienia współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Oczywiście nie jest tak, że wcześniej oba organizmy nie współpracowały ze sobą, natomiast od 1 października mamy ramy formalne tej współpracy. Mamy umowę, która w zasadzie tworzy coś na kształt konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Gminą Miasta Toruń – podkreśla Paweł Gulewski, prezydent Torunia. 

W preambule do zawartego porozumienia wskazano, że: 

  • UMK jest wiodącym, szerokoprofilowym, europejskim uniwersytet badawczym, który wspiera społeczność GMT wiedzą i zastosowaniem inteligentnych rozwiązań, 
  • konieczne jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy Miasta Torunia w zakresie edukacji publicznej, ochrony zdrowia, kultury, wspierania i upowszechniania idei samorządowej oraz promocji Gminy, 
  • istnieje potrzeba zapewnienia synergii pomiędzy działaniami UMK oraz GMT, podejmowanymi dla dalszego zrównoważonego rozwoju Gminy i jej mieszkańców, promocji potencjału naukowego UMK oraz wsparcia gospodarki opartej na wiedzy, co wykreuje wartość dodaną o charakterze społecznym i gospodarczym zarówno dla Gminy Miasta Torunia, jak i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

O tym, jak ważna jest ta współpraca mówi rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. 

– Ten rok akademicki jest dla nas szczególny. Rozpoczynamy obchody 80-lecia naszego uniwersytetu, który w swojej nazwie ma nie tylko to, że jego patronem jest Mikołaj Kopernik, ale również jest zaznaczone, że uniwersytet mieści się w Toruniu. Trudno sobie wyobrazić Toruń bez uniwersytetu, a uniwersytet bez Torunia. Od samego początku powiedzieliśmy sobie, że będziemy dalej kontynuować współpracę, która była wcześniej bardzo owocna. Jednak chcemy ją jeszcze podnieść na wyższy poziom, co też zostało potwierdzone w czasie uroczystości inauguracyjnej, kiedy to podpisaliśmy nowe porozumienie otwierające nam przyszłość jako partnerów, którzy chcą ze sobą współpracować – zaznaczył rektor UMK. 

Część z tych wspólnych działań jest już realizowanych – dodaje prezydent Gulewski. 

– Badania archeologiczne na Bulwarze Filadelfijskim są prowadzone przez zespół prof. Wojciecha Chudziaka. W zasadzie chyba od początku mojej kadencji jedna z pierwszych kaw, która została wypita na terenie kampusu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to była kawa z panią Profesor Marią Lewicką. Już umówiliśmy się na działania dotyczące kwestii psychologii miejsc, ale też pani Profesor była zaangażowana w Kongres Dialogu, a teraz w realizację konsultacji społecznych w sprawie zachodniej części Winnicy – wskazuje Paweł Gulewski. –  Z nowych rzeczy, będziemy rozpoczynać prace nad barometrem miejskim. Tutaj wchodzimy we współpracę z Instytutem Socjologii i dr hab. Arkadiuszem Karwackim. Chcemy realizować wszystkie działania, które są skalibrowane na pomoc w realizacji strategii miasta. 

W obszarze zainteresowania dr. hab. Arkadiusza Karwackiego, prof. UMK jest też Toruńskie Centrum Usług Społecznych. 

– Jest to inicjatywa absolutnie pionierska, która się będzie rozwijała, bo realnie zmienia oblicze pomocy społecznej w Polsce. TCUS wykracza poza wspieranie tylko i wyłącznie osób w kryzysie socjalnym, tworząc instytucje bez stygmatu dla mieszkańca. Toruńskie Centrum Usług Społecznych, odwołując się do przepisów prawa i ustawy, co cztery lata powinno realizować diagnozę potrzeb i potencjałów w zakresie świadczenia usług. Co jest niezwykle ważnym dokumentem, który powinien powstawać w mieście, aby rzeczywiście dostrzegać jakich usług społecznych potrzebują mieszkańcy miasta – mówi dr. hab. Arkadiusz Karwacki. – Taka diagnoza przed nami i uważamy to za niezwykle istotne wyzwanie, także w kontekście modernizacji polityk miasta oraz zbudowania oferty na miarę potrzeb i aspiracji mieszkańców. 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w 1945 roku. Obecnie toruńską uczelnię tworzy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy). W ofercie UMK znajduje się: 

  • 111 kierunków studiów (78 kierunków studiów I stopnia, 66 kierunków studiów II stopnia, 15 kierunków studiów jednolitych magisterskich, 13 kierunków prowadzonych w języku angielskim oprócz filologii obcych); 
  • 37 studiów podyplomowych; 
  • 36 innych form kształcenia; 
  • 5 dziedzinowych szkół doktorskich: Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych; Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu; Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska Nauk Społecznych; Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych; Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska „Academia Copernicana”.

Na UMK studiuje 17 807 studentów, w tym 1 067 obcokrajowców. 

Jeśli chodzi o zatrudnienie to wynosi ono 4 410 osób (z tego w Collegium Medicum – 1444), w tym: 2 379 nauczycieli akademickich (z tego w Collegium Medicum – 872); 2 031 pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (z tego w Collegium Medicum – 572) 

W liczbie 2 379 nauczycieli akademickich jest zatrudnionych: 

  • 270 profesorów z tytułem naukowym na stanowisku profesora (z tego w Collegium Medicum – 62); 
  • 5 profesorów z tytułem naukowym na stanowisku profesora Uniwersytetu (z tego w Collegium Medicum – 1); 
  • 560 profesorów Uniwersytetu ze stopniem naukowym doktora habilitowanego (z tego w Collegium Medicum – 115); 
  • 14 profesorów Uniwersytetu ze stopniem naukowym doktora (z tego w Collegium Medicum – 1). 

Łącznie na stanowiskach profesorów zatrudnionych jest 849 nauczycieli akademickich (z tego w Collegium Medicum – 179); 22 doktorów habilitowanych na stanowiskach adiunkta (z tego w Collegium Medicum – 4). 

Razem na UMK zatrudnionych jest 871 profesorów i doktorów habilitowanych (z tego w Collegium Medicum – 183). 

Ponadto Uczelnia zatrudnia w grupie nauczycieli akademickich: 

  • 1093 doktorów (z tego w Collegium Medicum – 454);
  • 408 magistrów i lekarzy (z tego w Collegium Medicum – 228).

Dane liczbowe dot. uczelni: umk.pl

Paula Gałązka / UM Toruń 
Print Friendly, PDF & Email