Toruń: Medale dla jubilatów

Toruń: Medale dla jubilatów
Fot. Adminstrator

Kolejne toruńskie pary z co najmniej 50-letnim stażem odebrały z rąk prezydenta Torunia Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Uroczystość odbyła się 6 września w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Medale nadane małżonkom przez Prezydenta RP wręczył – wraz z drobnym upominkiem od miasta – prezydent Torunia Michał Zaleski. W oprawie spotkania, w którym wzięli też udział krewni i przyjaciele odznaczonych, jubilaci wysłuchali koncertu w wykonaniu Anny i Marcina Łęckich. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i uroczystego toastu.

Odznaczeni zostali:

  1. BARBARA I ZDZISŁAW KOBIELAKOWIE
  2. GENOWEFA I MIECZYSŁAW PISKORSCY
  3. JADWIGA I KSAWERY ROGOSZYŃSCY
  4. ANNA I JAN RYGIELSCY
  5. IRENA I MICHAŁ SAJDAKOWIE
  6. DANIELA I JÓZEF SMOLIKOWIE
  7. RENATA I MEDARD STOLIŃSCY
  8. LIDIA I ANDRZEJ SZNAJDEROWIE
  9. TERESA I RYSZARD WARCZACHOWSCY
  10. MARIA I JERZY WILIŃSCY

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to odznaczenie państwowe, nadawane od 1960 r. parom z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który je przyznaje, jubilatom wręcza medale przedstawiciel samorządu lokalnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania – w przypadku Torunia jest to prezydent miasta. Udział w uroczystości jest dobrowolny. Po osiągnięciu wymaganego wieku małżonkowie lub ich krewni składają stosowny wniosek w toruńskim USC i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania medalu. Wręczenie medalu odbywa się w zabytkowych wnętrzach miasta i ma charakter uroczysty.

Małgorzata Litwin / torun.pl
Źródło: torun.pl
Fot. Sławomir Kowalski

Print Friendly, PDF & Email