Toruń: Dziesiąty transport z darami na Ukrainę

Toruń: Dziesiąty transport z darami na Ukrainę
Fot. Andres Ayrton / Pexels

Konwój z pomocą humanitarną dla dotkniętych wojną mieszkańców Łucka – miasta partnerskiego Torunia dotarł do punktu przeładunkowego w Lublinie. – Bardzo dziękuję Państwu za tą pomoc. To wszystko spełnia się poprzez wielkie otwarte serca torunianek i torunian. Jesteśmy zdeterminowani, aby w dalszym ciągu bezinteresownie pomagać Ukrainkom i Ukraińcom – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Był to dziesiąty transport darów przekazanych przez Gminę Miasta Toruń. Do Lublina zawieziono 15 kartonów darów ofiarowanych przez mieszkańców oraz różne podmioty, w tym przedsiębiorców, m.in. firmę Torimpex. Tym razem na Ukrainę trafiły m.in. namioty wojskowe, odzież termiczna, żywność, koce termiczne i powerbanki.

Gmina Miasta Toruń od 28 lutego 2022 r. prowadzi zbiórkę pomocy rzeczowej dla mieszkańców Łucka koordynowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do tej pory wysłano 10 transportów z pomocą humanitarną (pierwszy wyjechał 6 marca 2022 r.). Łączna waga przekazanych darów to ponad 25 ton, a wśród nich znalazły się m.in. artykuły spożywcze, artykuły higieniczne, środki czystości, artykuły pierwszej pomocy (apteczki, bandaże, leki), odzież (czapki, kurtki przeciwdeszczowe, odzież termiczna).

Jeden z transportów był nietypowy – 14 września 2022 r. do Łucka dotarło pięć autobusów marki Jelcz – wraz z częściami zamiennymi przydatnymi w codziennej eksploatacji, przekazanych przez MZK. Dodatkowo autobusy wypełnione były darami, zakupionymi na podstawie listy potrzeb przesłanej do Urzędu Miasta Torunia przez stronę ukraińską.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email