Toruń: Dzień Ochrony Środowiska - piknik w parku

Toruń: Dzień Ochrony Środowiska - piknik w parku
Fot. pixabay

Tylko jedna Ziemia – Only one Earth – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Święto to, rokrocznie obchodzone 5 czerwca w ponad 100 krajach, ustanowiono pół wieku temu. Już wtedy Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dostrzegło destrukcyjny wpływ człowieka na środowisko.

Obawy te w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat potwierdziły się, a rozmiar  globalnych zagrożeń, przed którymi świat stoi obecnie sprawia, że nikt nie powinien pozostać obojętny.

Dzień Ochrony Środowiska będzie świętowany w Toruniu w niedzielę 5 czerwca. W tym dniu Prezydent Miasta Torunia wraz ze współorganizatorami zaprasza mieszkańców na ekopiknik, który wystartuje o godzinie 11.00 przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.

W spokojnej weekendowej atmosferze będzie można podyskutować o problemach środowiska. Ponadto dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: grę terenową „Śladami zielonych stópek”, dla najmłodszych przedstawienie Teatru Lalek Pinokio pt.: „Zaczarowany Las”, warsztaty florystyczne, pszczelarskie i teatralne.

O prognozowaniu pogody w dobie zmian klimatycznych opowie klimatolog Rafał Maszewski, twórca portalu pogodawtoruniu.pl., w czasie pikniku będzie działała Akademia bezpiecznej jazdy hulajnogą elektryczną. Ponadto na stoiskach informacyjnych partnerów dowiedzieć się będzie można min. jak uzyskać dofinansowanie do ekologicznych inwestycji, jak dbać o zasoby naturalne, jak postępować z odpadami, gdzie w okolicy czeka na nas nieskażona natura.

Dla uczestników przygotowano upominki, sadzonki drzew, nasiona roślin miododajnych i kwiatów łąkowych

Program:

11.00 – 15.00
Edukacja ekologiczna na stoiskach Partnerów: Urząd Miasta Torunia, MPO Toruń, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Straż Miejska w Toruniu, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

– akademia bezpiecznej jazdy hulajnogą elektryczną (Bolt i Lime)

– warsztaty florystyczne (CKU) i pszczelarskie (Pszczele Cuda)

11.00 – 12.00
Zapisy drużyn (1-5os.) do gry terenowej „Śladami zielonych stópek”. Zakończenie gry o godz. 13, podsumowanie godz. 13.15

13.00
Pogoda od kuchni – spotkanie z klimatologiem Rafałem Maszewskim, twórcą portalu pogodawtoruniu.pl,

13.30
Spektakl Teatru Lalek PINOKIO „Zaczarowany las”, warsztaty teatralne

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń

Partnerzy: MPO Toruń, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Centrum Ogrodnicze Torseed, CKU w Toruniu,  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Polski Klub Ekologiczny, Straż Miejska, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Pszczele Cuda, pogodawtoruniu.pl, BikeCafe, Teatr Lalek Pinokio, Bolt, Lime

www.facebook.com/Torun.na.strazy.klimatu

plakat
Mat. nadesłane
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych O/Toruń
Print Friendly, PDF & Email