Toruń: Dzieciństwo oknem na świat

Toruń: Dzieciństwo oknem na świat
Fot. RODNAE Productions/Pexels

W ramach projektu „Dzieciństwo oknem na świat” grupa dzieci z toruńskich rodzin dotkniętych trudnościami odwiedziła toruńskie muzea, uczestniczyła w warsztatach, spędziła aktywnie czas.

Realizatorem projektu pn. „Dzieciństwo oknem na świat” było toruńskie Stowarzyszenie „Żyć lepiej”. Od 1 lutego do 31 grudnia 2022 r. zrealizowało szereg działań skierowanych do dzieci w wieku od 6 do 13 lat mi z toruńskich rodzin zagrożonych patologią, niezamożnych, pozbawionych możliwości opieki nad dzieckiem. Łącznie było to 1376 godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych oraz 384 godziny zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia.

Zajęcia prowadzone były w dwóch świetlicach, Świetliki i Kameleon. Program pracy świetlic został zrealizowany na podstawie wcześniejszych konsultacji wychowawców, wolontariuszy, rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych i pracowników wspierających działalność świetlic oraz obserwacji występujących problemów. Zajęcia miały za zadanie wspomaganie rozwoju dziecka: rozwoju jego osobowości, korekta dysfunkcyjnych zachowań i postaw oraz świadome i aktywne przygotowanie do życia w dzisiejszym świecie, w którym istnieje wiele zagrożeń.

Fot. Stowarzyszenie „Żyć lepiej”

W ramach projektu dzieci spędzały czas podczas czynnego wypoczynku, zabaw rekreacyjnych, zostały zorganizowane konkursy plastyczne, wycieczki oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Młodzi torunianie odwiedzili m.in. planetarium, Muzeum Etnograficzne, byli na seansie w kinie.

Efekty projektu „Dzieciństwo oknem na świat” to zwiększanie zainteresowania zdobywaniem wiedzy i nauką oraz kulturą, poprawa wyników w nauce, kultury osobistej, sprawności fizycznej. Zmianie ulegają także relacje z rodzicami i opiekunami oraz rówieśnikami.

Koszt całkowity projektu to 101,5 tys. zł, kwota dofinansowania wynosi ok. 84,5 tys. zł.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email