Toruń: Centrum FASD pomaga dzieciom niepełnosprawnym

Toruń: Centrum FASD pomaga dzieciom niepełnosprawnym
Fot. Inga Seliverstova/pexels.com

Centrum Diagnozy i Terapii FASD to odpowiedź na potrzeby dzieci z syndromem FASD oraz ich rodziców i opiekunów. Centrum w takiej formie od pięciu lat prowadzone jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych Daj Szansę w Toruniu, a sama fundacja obchodzi w 2023 r. jubileusz 30-lecia.

Oferta Centrum to specjalistyczne, zespołowe diagnozy w kierunku FASD oraz terapia dzieci i młodzieży, pomoc wszystkim członkom rodziny, współpraca z instytucjami zaangażowanymi w kompleksową pomoc rodzinie.

Wśród rodzin korzystających ze wsparcia Centrum Diagnozy i Terapii FASD są przede wszystkim dzieci i młodzież z rodzin zastępczych i adopcyjnych mieszkających na terenie Miasta Torunia. Dla torunianek i torunian oferta zajęć jest bezpłatna .

Zajęcia odbywają się w siedzibie Fundacji Daj Szansę przy ul. Piskorskiej 11.

Centrum Diagnozy i Terapii FASD oferuje kompleksową pomoc dla dzieci i rodzin:

  • diagnozy w kierunku FASD prowadzone przez zespół terapeutyczny: psycholog, pedagog, rehabilitant, lekarz medycyny,
  • terapię pedagogiczną i logopedyczną, zajęcia z rehabilitacji ruchowej, konsultacje psychologiczne
  • psycholog pełni jednocześnie funkcję kluczową w zespole oraz we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, które mogą uzupełniać się partnersko pomagając dziecku i rodzinie.

Ponadto oferta dla rodziców i opiekunów oraz pracowników instytucji działających na rzecz dzieci i rodzin dzieci z FASD obejmuje:

  • Klub Rodzica z elementami szkoleniowymi,
  • Szkolenia dla terapeutów,
  • Kampanię edukacyjno – profilaktyczną, skierowaną głównie do młodzieży toruńskich szkół,
  • doroczną Konferencję w tematyce FASD.

Oferta Centrum Diagnozy i Terapii FASD, dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Miasta Toruń, jest bezpłatna dla mieszkańców Miasta Torunia. Na zadanie pn. „Centrum Diagnozy i Terapii FASD” Fundacja Daj Szansę otrzymała w 2023 r. dotację w wysokości 83.000 zł z budżetu Gminy Miasta Toruń.

Centrum Diagnozy i Terapii FASD prowadzone jest przez Fundację na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych Daj Szansę w Toruniu, która obchodzi w 2023 r. jubileusz 30-lecia. 30 lat nieprzerwanej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi, w tym właśnie dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym i całych rodzin, w których wychowują się uczestniczki i uczestnicy szerokiej oferty zajęć terapeutycznych. Corocznie w zajęciach indywidualnych i grupowych w Fundacji uczestniczy około 300 dzieci i młodzieży oraz młode, dorosłe osoby z niepełnosprawnościami. 

Informacji o działalności Centrum i całości działań Fundacji udziela: Ewa Grobelska – prezes fundacji (tel. 56 648 23 63) lub mailowo: fundacja@fundacja-dajszanse.pl

Zapraszamy także do kontaktu z Pracownikiem Kluczowym (Pani Małgorzata Hoffman-Orłowska) pod numerem telefonu 56 648 23 63 lub mailowo: centrumfasd@fundacja-dajszanse.pl

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email