Toruń: 200 lat, Panie Jerzy!

Toruń: 200 lat, Panie Jerzy!
Fot. Fot. Lech Kamiński

Do grona toruńskich stulatków 24 sierpnia dołączył Jerzy Stefan Skupniewicz. Z tej okazji jubilata odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

– Proszę o przyjęcie serdecznych gratulacji i życzeń z okazji setnej rocznicy urodzin. Jest mi niezmiernie miło, że w gronie stuletnich torunian – najszacowniejszych obywateli naszego miasta – witamy także Pana. Ten szczególny jubileusz jest wymownym dowodem na piękno i niezwykłą wartość życia. Dostrzec w nim można nade wszystko świadectwo minionych dziesięcioleci, ale także siłę i hart ducha, dzięki którym może Pan świętować swoje setne urodziny – mówił prezydent Michał Zaleski podczas spotkania.

Pan Jerzy od wczesnych lat był związany z Toruniem. Wraz z żoną Anną wychowali czwórkę dzieci i oboje doczekali się siedmiorga wnucząt, a on od lat może też cieszyć się sześciorgiem prawnucząt.

Cała kariera zawodowa jubilata związana była z motoryzacją i techniką precyzyjną. Podczas okupacji uczył się i pracował w toruńskim zakładzie W. Katafiasa naprawiając maszyny do pisania, liczenia, szycia oraz motocykle i samochody. Po wojnie prowadził własny warsztat naprawy motocykli i sprzętu precyzyjnego. Jego umiejętności docenił Polski Związek Motorowy delegując go jako mechanika na Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Tatrzański.

– Przez lata kierował warsztatami samochodowymi w Toruńskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego (późniejszy Kombinat Budowlany). W pracy dokonywał usprawnień racjonalizatorskich, wyróżniany był wieloma odznaczeniami zakładowymi i branżowymi – pisze syn jubilata, Krzysztof Skupniewicz.

Po przejściu na emeryturę przez długie lata pozostawał blisko motoryzacji przywracając drugie życie starym motocyklom i urządzeniom.

Warto dodać, że podczas uroczystości urodzinowej Pan Jerzy Skupniewicz został odznaczony Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Odznaczenie jubilatowi wręczył członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść.

Natalia Przytarska / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email