Toruń: 20 lat Środowiskowego Domu Samopomocy

Toruń: 20 lat Środowiskowego Domu Samopomocy
Fot. Lech Kamiński

Okrągłą rocznicę obchodzi w tym roku Środowiskowy Dom Samopomocy im. Brata Alberta w Toruniu. To już 20 lat pracy tego ośrodka na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Proszę o przyjęcie gratulacji i życzeń z okazji jubileuszu 20-lecia działalności ośrodka. Przez wszystkie lata pracy domu samopomocy torunianki i torunianie przekonali się, jak bardzo ta instytucja jest potrzebna w naszym mieście – mówił podczas uroczystości jubileuszowej, 5 lipca 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wyzwania, jakie stoją przed pracownikami Domu Samopomocy, nie należą do łatwych – oprócz właściwego przygotowania i wykształcenia wymagają poczucia dużej odpowiedzialności, zrozumienia misji oraz wiele wysiłku i cierpliwości. Są to cechy, w których tkwi sekret społeczności tworzącej tę instytucję. Dla wielu osób staje się ona miejscem zastępującym dom – tak samo życzliwym i przyjaznym.

Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez Fundację im. Brata Alberta rozpoczął działalność 16 grudnia 2002 roku. Pierwszym kierownikiem placówki była p. Mariola Kobyłecka. Tegoroczne obchody wpisują się w jubileusz 35-lecia instytucji oraz obchodzony niedawno Dzień Patrona – Brata Alberta, który przypada 17 czerwca.

Ośrodek przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi: przewlekle chorującymi psychicznie – typ A oraz z niepełnosprawnością intelektualną – typ B. Obecnie w Środowiskowym Domu Samopomocy funkcjonuje 6 pracowni: podtrzymywania umiejętności szkolnych, technik różnych, stolarska, komputerowa, plastyczna, gospodarstwa domowego. Placówka zapewnia także rehabilitację, pomoc psychologiczną i socjalną. W Toruniu o prawidłowy rozwój uczestników zajęć dba wykwalifikowany zespół wspierająco-aktywizujący. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oprócz zajęć prowadzonych w ośrodku biorą także aktywny udział w wydarzeniach zewnętrznych, m.in. Toruńskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA, a także w pielgrzymkach i wycieczkach.

UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email