Toruń: 20 lat działalności ZPO

Toruń: 20 lat działalności ZPO
Fot. Lecha Kamiński / torun.pl

Placówka Pielęgnacyjno-Opiekuńcza przy ul. Ligii Polskiej cieszy się uznaniem i wdzięcznością wielu potrzebujących pomocy osób. 31 stycznia zakład imienia księdza Jerzego Popiełuszki obchodził 20-lecie swojej działalności.

Budynek obecnej placówki zajął miejsce byłego żłobka, przynależącego do osiedla Na Skarpie. Przedsięwzięcie powstało w oparciu o rosnące zapotrzebowanie na opiekę długoterminową. W 2004 roku prezydent Michał Zaleski wraz z dyrektor ośrodka Grażyną Śmiarowską przypieczętowali rozbudowę obiektu, nadając mu jednocześnie imię obecnego patrona.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu obchodził 31 stycznia w gmachu Ratusza Staromiejskiego dwie dekady istnienia oraz nieprzerwanej pracy na rzecz potrzebujących. Na uroczystości przybyli najważniejsi przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, wspierających działanie Zakładu, ale także pracownicy i przyjaciele placówki.

– Ta szczególna uroczystość dla mnie osobiście oznacza ciepłe wspomnienie, kiedy za namową dyrektor Grażyny Śmiarowskiej podjęliśmy niełatwą walkę o wygenerowanie funduszy z miejskiej kasy na rozwój placówki – mówił w piątek prezydent Michał Zaleski. – Od 2000 roku ZPO bardzo się zmieniło. Z obiektu po byłym żłobku przerodziło się w miejsce, gdzie już niedługo profesjonalnej opieki będzie mogło otrzymać ponad 140 osób, a tendencja jest niestety wzrostowa w naszym społeczeństwie. Wierzę i wiem jednak, że ta wspaniała placówka będzie na to gotowa. Pamiętam, jak z dumą obchodziliśmy 5-lecie działalności ZPO, podkreślając jego rozwojowość i ważność dla naszego miasta. Ta inwestycja była dla nas bardzo odważną decyzją, ponieważ środki unijne jeszcze wtedy nie istniały, a mimo to daliśmy radę i jesteśmy z tego dumni. Dlatego raz jeszcze dziękuję Państwu za włożony trud w codzienną pracę oraz życzę radości z wypełniania innych swoją miłością.

W skład obiektu wchodzą aż 4 oddziały opieki całodobowej z elementami pielęgnacji i lecznictwa. Placówka oferuje pomoc osobom z uszkodzeniami mózgu, chorobami otępiennymi, poudarowymi oraz ze schorzeniami wynikającymi z ataków serca, porażeń, stwardnienia rozsianego, ale także pozostałych przewlekłych chorób, ograniczających lub uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie.

Na przestrzeni 20 lat działalności ZPO przeszło kilka modernizacji, również sprzętowych i estetycznych. W chwili obecnej, dzięki wsparciu funduszu Unii Europejskiej, trwa rozbudowa obiektu. W efekcie placówka otrzyma dodatkową kondygnację i unowocześni jeden z całodobowych oddziałów opieki specjalistycznej. Dzięki inwestycji ZPO będzie w stanie przyjąć i otoczyć profesjonalną opieką 30 pacjentów więcej, niż do tej pory.

Na uroczystościach w Ratuszu Staromiejskim nie zabrakło wielu słów uznania i wdzięczności wśród wszystkich mówców, którzy tego dnia mieli okazję zabrać głos w imieniu swoim i wszystkich potrzebujących pomocy osób. Swoją szczególną chwilę mieli także pracownicy placówki, którzy za zasługi i wieloletnią pracę na rzecz pożytku publicznego, otrzymali złote, srebrne oraz brązowe medale nadane w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dyrektor ZPO Grażyna Śmiarowska wręczyła również specjalne wyróżnienia pracownikom i przyjaciołom placówki, którzy swoją pracą przyczynili się do jej obecnego wyglądu i atmosfery.

Źródło: torun.pl
Fot. Lech Kamiński
Print Friendly, PDF & Email