Top 5 sposobów na ochłodę podczas upałów w Sopocie

Top 5 sposobów na ochłodę podczas upałów w Sopocie
Fot. mat. prasowe

Sopot doczekał się tego lata wysokich temperatur powietrza. Jak mieszkańcy i turyści mogą się ochłodzić w mieście? Oto kilka sposobów na ratunek przed upałami w Sopocie.

W 13 miejscach na terenie Sopotu znajdują się wodopojki, czyli uliczne zdroje, z których można czerpać doskonałą sopocką wodę do picia. Mapa z lokalizacją zdrojów wodnych znajduje się W TYM LINKU.

Przechodnie mogą się też ochłodzić wodą z dysz mgielnych, które znajdują się na zrewitalizowanym placu Przyjaciół Sopotu. 16 takich urządzeń zamontowano w pobliżu stylowych, obłych siedzisk. 

Zraszacz na sopockich błoniach Fot. UMS

Naturalnym schronieniem przed słońcem jest cień drzew. Sopot to obecnie drugie najbardziej zielone miasto w Polsce. Korony drzew zajmują ponad 50 procent powierzchni kurortu. Na terenie Sopotu rośnie ponad 400 tysięcy drzew. 

– Sadzimy nowe drzewa, aby zminimalizować zjawisko tzw. miejskich wysp ciepła – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Tylko w latach 2011-2022 w mieście posadzono 2 565 drzew i 28 738 krzewów. Oczywiście najlepszą ochłodę daje kąpiel w morzu. Przez teren Sopotu przepływa też 14 potoków, które mają charakter potoków górskich. Woda w nich jest czysta, można schłodzić stopy.

Fot. Pixabay

Mieszkańcy i turyści mogą się też ochłodzić mgiełką wodną ze zraszaczy. Jeden z nich znajduje się przy ul. Bitwy pod Płowcami (przed Stacją Uzdatniania Wody), drugi wkrótce zostanie zamontowany na placu Zdrojowym (przed PGS). Zraszacze uruchamiane są w zależności od pogody. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka i nie pada deszcz, działają w godzinach od 6.00 – 20.00.

Print Friendly, PDF & Email