Tomasz Rożek: Ciekawość świata mamy zapisaną w genach

Tomasz Rożek: Ciekawość świata mamy zapisaną w genach
Fot. Pixabay

Jak patrzę na małe dziecko i widzę, jak bardzo ono interesuje się światem – nie mam wątpliwości, że ciekawość mamy głęboko w genach – mówi Tomasz Rożek, inicjator projektu „Nauka. To Lubię”, wyróżnionego w konkursie Popularyzator Nauki 2021.

– Jak patrzę na małe dziecko i widzę, jak bardzo ono interesuje się światem – to nie mam wątpliwości, że ciekawość mamy głęboko w genach. Ewolucyjnie to ma sens – ten, kto więcej widział, ten żył dłużej, bezpieczniej. W zasadzie się to nie zmieniło – mówi dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i wieloletni popularyzator nauki.

Fundacja „Nauka. To Lubię”, założona przez niego w 2020 roku, została wyróżniona przez kapitułę 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Celem organizacji jest działalność oświatowa oraz edukacyjna i wszechstronne działania na rzecz promowania nauki, technologii oraz dobroczynne wspieranie państwa i społeczeństwa, w tym szczególnie rodzin, z zakresu wykorzystania nauki i technologii.

Jak tłumaczy dr Tomasz Rożek, fundacja swoją misję realizuje przede wszystkim poprzez serwis popularnonaukowy: Nauka. To Lubię oraz kanał YouTube o tym samym tytule. – Z myślą o najmłodszych powstał odrębny kanał: „Nauka. To Lubię Junior”. Publikowane na nim ciekawostki, materiały edukacyjne i eksperymenty zainteresują nawet kilkulatków – wymienia dr Rożek.

W rozmowie z Nauką w Polsce Tomasz Rożek wyraził wątpliwość co do tego, czy system edukacji w Polsce i w innych krajach na świecie spełnia dziś swoją rolę. – Wydaje się, że potencjał nauczycieli, wielu wybitnych edukatorów jest niewykorzystany. Uważam, że rola szkoły powinna zostać przedefiniowana dlatego, że świat się zmienił. Świat się zmienia bardzo szybko i też sposoby na docieranie do informacji – czy też sposoby informacji na dotarcie do nas – są zupełnie inne, niż jeszcze 20, 30, 40 lat temu. Nie mówiąc już o czasach, w których szkoła według tego modelu, według którego my z grubsza funkcjonujemy cały czas, powstawała – mówił.

Organizowany od 2005 roku Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

zan / PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email