To małe urządzenie pomoże osobom słabosłyszącym. Czym jest pętla indukcyjna?

To małe urządzenie pomoże osobom słabosłyszącym. Czym jest pętla indukcyjna?
Fot. materiały prasowe

Aparaty słuchowe i implanty ślimakowe niezaprzeczalnie poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnością słuchu. Niestety, zbierają one z otoczenia wszystkie odgłosy, również te niepożądane jak szmery, rozmowy osób znajdujących się w pobliżu czy hałas ruchu drogowego. Sprawia to, że osoby słabosłyszące często nie są w stanie zrozumieć rozmówcy czy komunikatów do nich skierowanych. Rozwiązaniem, które niweluje wszelkie zakłócenia w odbiorze dźwięków przez aparaty i implanty jest pętla indukcyjna. Jak działa i czy każdy może z niej korzystać?

Dla osoby z niepełnosprawnością słuchu liczy się wyrazistość i jakość dźwięku, a nie jego głośność. Czysty, niczym niezakłócony odbiór treści dźwiękowych gwarantuje pętla indukcyjna, do której podłącza się ich źródło np.: mikrofon, komputer czy radio. To system wspomagania słuchu, który może być zainstalowany zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. Pętla wytwarza pole magnetyczne, które oddziałuje na aparat i eliminuje wszelkie szmery czy zakłócenia z otoczenia. Mogą z niej korzystać użytkownicy aparatów i implantów posiadających tryb cewki indukcyjnej – aby zacząć go używać wystarczy wizyta u protetyka słuchu, który aktywuje funkcję w urządzeniu.

„Zdecydowana większość aparatów słuchowych jest wyposażona w cewkę indukcyjną, może być ona jednak nieaktywna. Aby ją uruchomić należy udać się do specjalisty, który podłączy aparat do komputera i przypisze mu tzw. program telefoniczny. Taka wizyta trwa zazwyczaj kilka minut, a dzięki niej osoba z niepełnosprawnością słuchu może w przyszłości samodzielnie przełączać tryb w urządzeniu, jeśli znajdzie się w miejscu wyposażonym w pętlę. Cewki indukcyjnej mogą nie mieć aparaty wewnątrzkanałowe (chowane całkowicie w uchu) oraz najmniejsze aparaty zauszne przeznaczone do lekkich ubytków słuchu. Dla ich użytkowników stworzono dodatkowe, bezprzewodowe urządzenia, które zwiększają możliwości aparatu. Taki sprzęt ma wbudowaną cewkę indukcyjną, można go też połączyć z telewizorem czy telefonem” – tłumaczy Maciej Kasperkowiak, protetyk słuchu współpracujący z Fundacją Kultury bez Barier.

Dlaczego pętle indukcyjne są potrzebne?

Aparaty słuchowe i implanty umożliwiają ich użytkownikom komunikację i codzienne funkcjonowanie, ale komplikacje pojawiają się w momencie gdy dochodzi do zakłóceń w odbiorze dźwięku. Sprawia to, że osoba z niepełnosprawnością słuchu, mimo korzystania z aparatu, może mieć problem ze zrozumieniem docierających do niej informacji. W rezultacie załatwienie sprawy w urzędzie, wizyta w banku czy wyjście do kina jest często niemożliwe, a wykluczenie społeczne słabosłyszących rośnie.

„Wizyta w instytucji, w której nie ma zainstalowanej pętli, bywa bardzo stresująca. Ze względu na hałas czy rozmowy innych osób często nie wiem co mówi do mnie osoba, z którą rozmawiam i muszę kilkukrotnie prosić o powtórzenie. Użytkownicy aparatów i implantów mierzą się aktualnie z jeszcze jedną, dodatkową przeszkodą w słyszeniu, czyli z maseczkami. Zmniejszają one transmisję wirusa, ale zniekształcają też dźwięki i jeszcze bardziej utrudniają zrozumienie mowy. W miejscach z zainstalowaną pętlą indukcyjną, gdzie obsługa wie o niej i ma odpowiednio ustawiony mikrofon na stanowisku, bariery komunikacyjne znikają, dlatego tak ważne jest prawidłowe ustawienie pętli i jej podłączenie” – mówi Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Rozwiązanie, które powinno być standardem

Pętle indukcyjne powstały w latach 60. w Skandynawii, ale w Polsce wciąż nie są standardem wyposażenia, choć stale przybywa miejsc, w których można z nich korzystać. Do tej pory główną barierą w instalacji pętli był brak wiedzy o istnieniu tego rozwiązania – zarówno po stronie instytucji, jak i użytkowników aparatów oraz implantów.

„Osoby z niepełnosprawnością słuchu zazwyczaj poszukują informacji o rozwiązaniach wspomagających słyszenie u protetyków słuchu, którzy niestety często nie mówią o możliwości włączenia cewki indukcyjnej. Przyczyn takiego zachowania można upatrywać w dotychczasowym braku powszechności pętli indukcyjnych – skoro w danej miejscowości nie była ona zainstalowana, to protetyk mógł nie widzieć sensu w informowaniu o niej lub aktywowaniu trybu cewki. Na szczęście coraz częściej możemy spotkać się z urzędami, kościołami czy kinami, które są przyjazne osobom słabosłyszącym, dlatego mam nadzieję, że dostępność pętli i wiedza na ich temat będzie rosnąć. Jeśli do tej pory protetyk nie mówił o możliwości korzystania z pętli, warto go o to zapytać przy najbliższym kontakcie i poprosić o uruchomienie trybu cewki indukcyjnej– komentuje Maciej Kasperkowiak, protetyk słuchu.

Wzrost zainteresowania społeczeństwa tematem pętli i ich większa dostępność ułatwi słabosłyszącym uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Miejsca i wydarzenia już wyposażone w pętle indukcyjne można sprawdzić na stronie Tu Możesz. Jest to nie tylko spis pętli, ale też interaktywna przestrzeń wymiany wiadomości – jej użytkownicy mogą zarówno zgłaszać kolejne dostępne lokalizacje, jak i informować o awariach czy problemach z działaniem systemu.

Katarzyna Zawadzka
Print Friendly, PDF & Email