Tężnia solankowa stanie przy Stawach Jana. Tak zdecydowali łodzianie

Tężnia solankowa stanie przy Stawach Jana. Tak zdecydowali łodzianie
Fot. UM Łódź

W kwietniu zakończy się budowa kolejnej tężni – atrakcji tak lubianej nie tylko dla łodzian, ale także przez odwiedzających Łódź turystów.

– Tężnie solankowe to miejsca, które cieszą dużym zainteresowaniem. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że wpisały się w krajobraz miasta. Z tężni możemy skorzystać już na Retkini, Żubardziu czy Zarzewie. Kolejną już w najbliższą majówkę będzie można odwiedzić na Chojnach. Obecnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe i przygotowuje się do odbioru inwestycji. Na korzystających będą czekały ławki, ławko-leżaki oraz stojaki na rowery – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jak działa tężnia?

Do budowy tężni używane są gałązki krzewów tarniny – to po nich spływa solanka rozbijając się na mniejsze krople, a dzięki warunkom atmosferycznym (promieniom słonecznym i podmuchom wiatru) powstaje mgiełka solankowa, rozwiewana wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat, który tak pokochali łodzianie.

– Na terenie tężni zasadzone zostały dwie odmiany chmielu – pnącza, które w przyszłości ma obrosnąć drewnianą konstrukcję. Między leżakami zobaczymy trawy ozdobne, obecnie przycięte do 2 cm, tak, aby młode pędy miały możliwość wzejść w okresie letnim. Rośliny będą przycinane na wiosnę oraz systematycznie podlewane i nawożone – zapewnia Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pnącza nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są samowystarczalne. Jedynie woda i słońce pozwolą na ich bujny rozrost.

Wartość inwestycji to 984 000 brutto.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email