Teatr, który przekracza bariery. Jubileusz 30-lecia Teatru Ubogiego Relacji

Teatr, który przekracza bariery. Jubileusz 30-lecia Teatru Ubogiego Relacji
Fot. Anna Bobrowska KFP/UMS

Teatr dla mnie to wyzwanie, przyjemność, pasja, miłość, radość, życie… tak mówią aktorzy Teatru Ubogiego Relacji. W tym roku obchodzą jubileusz 30-lecia. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które zrodziło się z potrzeby wyrażenia swoich myśli i przeżyć przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Od wielu lat z wielkim powodzeniem uczestniczą w różnych przeglądach i festiwalach teatralnych, również na profesjonalnych scenach.

W niedzielne popołudnie 9 czerwca, w Teatrze Atelier w Sopocie odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 30-lecia Teatru Ubogiego Relacji. To główny punkt całorocznego świętowania w towarzystwie najbliższych oraz zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli instytucji oraz zaprzyjaźnionych teatrów.

Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu przekazała gratulacje i słowa uznania.

– Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu możemy poznawać świat widziany z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy możliwość uczestniczyć w wyjątkowych przedstawieniach, które powstają z pomysłów i doświadczeń uczestników i uczestniczek. To wyjątkowe osoby, które pragną czynić sztukę i przełamują stereotypy dotyczące miejsca osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie i w świecie sztuki – zaznaczyła prezydent Sopotu.

Fot. Anna Bobrowska KFP / UMS

Podczas jubileuszowej gali, aktorzy Teatru Ubogiego Relacji zaprezentowali etiudę teatralną prezentująca dorobek Teatru, która zakończyła się uroczystym przedstawieniem aktorów. Były też premiery filmu dokumentalnego o teatrze i bajki napisanej przez jednego z aktorów specjalnie z okazji jubileuszu, koncert Zespołu Remont Pomp oraz urodzinowy tort. Całość uroczystości została zwieńczona huczną zabawą taneczną.

– Morze prezentów, pełne naręcza kwiatów, ale nade wszystko otwarte serca sprawiły, że był to jeden z piękniejszych dni w naszej historii. Dziękujemy za ten ogrom serdeczności – mówi Paulina Lewandowska, współreżyserka Teatru Ubogiego Relacji.

Teatr, który łamie stereotypy i przekracza bariery

Teatr Ubogi Relacji działa nieprzerwanie od 30 lat. Jest jednym z najstarszych w Polsce teatrów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powstał w Środowiskowym Domu Samopomocy typu B w Sopocie, który obecnie prowadzi Polski Komitet Pomocy Społecznej (przez wiele lat ŚDS znajdował się w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie). To co roku odnawialne przedsięwzięcie, które ma na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego aktorów. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co w życiu ważne, prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu.

Praca nad spektaklem to wspólne tworzenie, to mierzenie się ze swoimi słabościami i ograniczeniami. To droga rozwoju, codzienna wędrówka w głąb siebie, sposób na odkrywanie swoich możliwości, źródło satysfakcji i radości. Najstarszy aktor gra w teatrze od początku jego istnienia (od 30 lat), najmłodszy od 4 lat. Taka duża rozbieżność wiekowa aktorów i ich dorobku artystycznego daje możliwość nieustannej pracy wielopokoleniowej i wzajemnej, twórczej, inspirującej integracji. Ich spektakle przynoszą radość, wzruszenie i refleksję.

Fot. Anna Bobrowska KFP/UMS

– Teatr jest ubogi bo wykorzystuje proste środki wyrazu i opowiada proste historie. Czasami jest ubogi w formie, ale bogaty w treści. Relacje, to wszystko co dzieje się pomiędzy ludźmi, to jest to o czym chcemy opowiadać. Nazwa jest niepoprawna i jesteśmy tego świadomi, ale niepoprawne jest nasze istnienie jako teatru, ponieważ jesteśmy teatrem osób z niepełnosprawnościami, którzy pragną czynić sztukę – wskazuje Jacek Spica, założyciel i główny reżyser Teatru Ubogiego Relacji .

Teatr Ubogi Relacji to nie tylko miejsce tworzenia sztuki, to także miejsce świadczące o sile i determinacji ludzkiego ducha. Dzięki jego aktorom możemy zobaczyć, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, ale wręcz impulsem do twórczego działania i realizacji marzeń. Przez 30 lat pracowali na swój aktorski warsztat i udowadniają, że profesjonalna scena jest też miejscem dla nich. Wyrazem tego jest otrzymanie rezydentury artystycznej w Teatrze Atelier w Sopocie.

Od wielu lat Teatr Ubogi Relacji z powodzeniem uczestniczy w różnych przeglądach i festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku 16 spektakli o zróżnicowanej formule. Dotyka teatru ruchu, pantomimy, teatru plastycznego, teatru tańca, monodramów w duecie, etiud dramatycznych.

Teatr Ubogi Relacji jest organizatorem Międzynarodowego Przeglądu Teatralnego Masska, który odbywa się na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże oraz w Teatrze Atelier. Spektakle prezentowane są także w przestrzeni plenerowej oraz w sieci w formule online. W przeglądzie uczestniczy około 35 grup teatralnych z całej Polski i ze świata. To grupy zrzeszające aktorów z niepełnosprawnością intelektualną, ale i grupy młodzieżowe, a także lalkarze, teatry zawodowe i profesjonalne.

Print Friendly, PDF & Email