Takiego miejsca jeszcze w Elblągu nie było!

Takiego miejsca jeszcze w Elblągu nie było!
Fot. Joanna Meryk

Budowa Domu pod Cisem zbliża się ku końcowi! Kiedy zakończenie prac budowlanych? Czy oficjalnego otwarcia doczekamy się jeszcze w tym roku? Co zaskoczy nas w murach nowo wybudowanego domu?

„Dom pod Cisem” jest przedsięwzięciem realizowanym przez stowarzyszenie ESWIP. Ma to być miejsce aktywności społecznej dla mieszkańców Elbląga. Na jego lokalizację wybrano budynek przy ul. Stawidłowej 3, który niestety nie nadawał się do użytku i trzeba było go zburzyć i postawić od nowa. Teraz zbliżamy się już do końca budowy, zaplanowanego na czerwiec bieżącego roku.

– Prace idą zgodnie z założonym harmonogramem. Jesteśmy na takim etapie budowy, który dla nas wykonawców jest często trudny, czyli są to prace wykończeniowe, wraz z zagospodarowaniem terenu, ale liczę, że do samego końca utrzymamy ten termin i że oddanie budynku będzie zgodne z naszymi założeniami – mówi kierownik budowy, Paweł Lemarowicz z firmy Elzambud, która podjęła się budowy Domu pod Cisem.

Dużym wyzwaniem dla budowlańców jest też elewacja, dzięki której budynek będzie prezentował się jak dawniej – będzie miał duszę. Ale co tak dokładnie będzie się działo w tym miejscu? Do czego dom posłuży mieszkańcom? Jedną z zaplanowanych inicjatyw jest uruchomienie ogrodu społecznego, czyli takiego miejsca, które będzie ogólnodostępnym miejscem plenerowym, którego funkcje będą przystosowane do potrzeb i chęci elblążan. Justyna Duks w ramach całego stowarzyszenia ESWIP zaprasza każdego, kto ma ochotę wyrazić swoje zdanie co do zagospodarowania tego miejsca.

– Już teraz chcemy zaprosić mieszkańców i organizacje i podmioty z dzielnicy Zawodzia, a tak naprawdę z całego miasta Elbląga na spotkanie, które zorganizujemy tutaj 16 maja. Przy grillu wspólnie z mieszkańcami zaplanujemy kształt ogrodu społecznego. Porozmawiamy o tym, jakie funkcje chcielibyśmy mu nadać. Czy to będzie miejsce, gdzie mieszkańcy będą sobie mogli zrobić grilla, czy będą chcieli tu uprawiać różnego rodzaju rośliny, może powinno być to miejsce przyjazne pszczołom. Pomysłów i koncepcji jest wiele. My jesteś otwarci na to, czego będą chcieli mieszkańcy – mówi.

Ciekawą inicjatywą jest też pomysł „kina pod chmurką”. Wieczorami będzie można oglądać projekcje różnych filmów. Planowany jest zakup ekranu plenerowego, pojawią się meble, leżaki, hamaki, które pozwolą mieszkańcom w komfortowych warunkach wspólnie spędzać czas. Pierwszego seansu można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Nowością na elbląskim rynku będzie funkcjonujący w Domu pod Cisem sklep społeczny, czyli punkt ponownego użytkowania przedmiotów. Pomysł został zaczerpnięty z innych krajów, a doświadczeniem podzielili się Włosi. Grupa z ESWIP-u miała okazję zapoznać się z doświadczeniami włoskimi podczas wizyty studyjnej w partnerskiej organizacji – spółdzielni socjalnej z siedzibą w północnych Włoszech. Organizacja ta zajmuje się wieloma działaniami, a jednym z nich jest właśnie trzypiętrowy sklep społeczny – „Spikolandia”. Teraz wystarczy zdobyte informacje przełożyć na rynek elbląski. Dzięki tej współpracy we wrześniu włoscy partnerzy przyjadą także do Elblągu, aby tu udzielić jeszcze kilku porad dotyczących prowadzenia takiej działalności.

Warto dodać, że powstał już zaczątek pamiątkowej ściany. Jej projekt nieodpłatnie wykonali Milena Gałązka i Piotr Górski ze studia AP DiZAJN. Ma być ona wspomnieniem starego budynku, połączeniem starego z nowym. Wykorzystane zostały cegły, które stanowiły konstrukcję budynku, te ze starego komina, a także belki drewniane, które stanowiły strop. Na ceglanej ścianie umieszczona zostanie galeria darczyńców – przymocowane mosiężne tabliczki z wygrawerowanymi nazwami darczyńców. Ułożenie tabliczek nawiązuje do sąsiedztwa rzeki – są one ułożone w formie ławicy ryb. Dodatkowo ze stropowych belek zostanie stworzony stół barowy. Prezes ESWIP Arkadiusz Jachimowicz na spotkaniu z mediami wmurował symboliczną cegiełkę do ściany pamięci.

A to dopiero początek, w planach jest wiele innych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni Domu pod Cisem, tylko potrzebne jest wsparcie finansowe. Do tej pory z zaplanowanych 100 tys. zł, które jest potrzebne na zakup wyposażenia całego budynku i na sprzęt do pracowni, udało się zebrać ponad połowę. Potrzebne jest jeszcze niecałe 50 tys. zł. Każdy może dołożyć swoją symboliczną cegiełkę do domu pod Cisem. Jak to zrobić? Można dowiedzieć się tego, wchodząc na stronę ESWIP, gdzie podane jest kilka różnych sposób na wspomaganie tej inicjatywy. A dlaczego warto wspierać? Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP odpowiada:

– Dajemy drugie życie budynkowi, przedmiotom, tworzymy też pewną kulturę tego, że nie trzeba od razu wszystkiego wyrzucać, że warto wiele rzeczy zachować. To, co niektórzy uważają za śmieci, dla innych może być skarbem. Dajemy też pracę osobom, które mają trudniej w życiu i przyuczamy ich do tej pracy. Tutaj na pewno będzie zatrudnionych docelowo szereg osób z niepełnosprawnościami, około 10. To będzie piękny kawałek Elbląga za rzeką i warto dołożyć do tego swoją cegiełkę.

Uroczyste otwarcie Domu pod Cisem odbędzie się 18 września.

Print Friendly, PDF & Email