„Tajemniczy ogród” na tarasie gdyńskiego szpitala

„Tajemniczy ogród” na tarasie gdyńskiego szpitala
Fot. Adminstrator

Wcześniej był szary i pusty, a teraz zmienił się nie do poznania i wypełnił zielenią. Na tarasie przy Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego im. PCK powstał „Tajemniczy ogród”. To przestrzeń wytchnienia, spokoju i kontaktu z naturą dla pacjentów, którzy często spędzają w szpitalu wiele dni, a nawet tygodni. Ma im pomagać w terapii i dochodzeniu do zdrowia. Zielony zakątek stworzono dzięki datkom darczyńców i przyjaciół placówki.

150-metrowy taras w budynku nr 26 Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni przeszedł metamorfozę i zamienił się w ogród. Stanęły tam donice wypełnione roślinami, ławki, stoliki i krzesła. Wszystko dla większego komfortu chorych. Ta przyjazna zielona przestrzeń powstała głównie z myślą o pacjentach onkologicznych. Na pomysł jej stworzenia wpadła dr Iwona Danielewicz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w redłowskim szpitalu.

– To miejsce, w którym pacjenci mogą na chwilę oderwać się od szpitalnej bieli oraz powagi tego miejsca i przenieść się w zielony, troszkę bajkowy świat. Z pewnością pomoże im to odzyskać równowagę. Wymarzyłam sobie, że mój oddział nie będzie przestrzenią służącą tylko leczeniu chorób fizycznych, ale też takim miejscem, w którym choć trochę można poprawić stan psychiczny pacjentów. Mam nadzieję, że ogród pomoże im także w terapii – mówi dr n. med. Iwona Danielewicz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Chodziło o to, żeby chorzy mogli swobodnie posiedzieć na świeżym powietrzu wśród zieleni, która daje cień. Teraz na tarasie czeka ich towarzystwo brzóz, iglaków, pnączy i traw. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie społeczne. Koszt realizacji „Tajemniczego ogrodu” oszacowano na ponad 50 tysięcy złotych. Szpital nie dysponował taką kwotą, dlatego zorganizował zbiórkę publiczną, w której prosił o pomoc w zebraniu potrzebnej sumy. Gdynianie, prywatne firmy i wiele innych osób wielkiego serca nie zawiodło. Darczyńcy byli hojni i dzięki temu licznik szybko szybował w górę. Wymaganą kwotę udało się zdobyć po kilku dniach. Zbiórkę ogłoszono 23 lipca, a już 1 sierpnia zebrano całą sumę. Najmniejsza wpłata wyniosła 5 złotych, a największa 25 tysięcy złotych.

– Projekt jest nietypowy, bo pierwszy raz, tak szeroko, zaprosiliśmy do udziału w nim społeczeństwo i naszych przyjaciół. Okazało się, że mamy wielu darczyńców, którzy utożsamiają się z naszym szpitalem. Spróbowaliśmy formulą zrzutka.pl zarazić ludzi pozytywną energią, którą ma pani ordynator ze swoim zespołem. To ona podsunęła nam pomysł zagospodarowania tego miejsca, które jest bardzo ważne dla pacjentów i ich rodzin. Takie działanie przypomina nam czasy, kiedy czytaliśmy „Tajemniczy ogród” i mogliśmy przez to poznać siłę natury na kartach książki. Konsekwentnie realizujemy upiększanie terenu w zieleń już od jakiegoś czasu. Szpital jest położony w pięknym miejscu, a my przywiązujemy dużą wagę do oddziaływania na pacjentów nie tylko poprzez sam proces leczenia, ale również poprzez otoczenie. Pierwsze takie zielone miejsce powstało już w zeszłym roku, przy hostelu, dla pacjentów przebywających w tamtych pokojach – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Projekt ogrodu przygotowała wolontariuszka współpracująca z placówką. A powstałą przestrzeń chwalą pacjenci szpitala. Jak sami przyznają, możliwość spędzenia czasu w tak miłym otoczeniu była im bardzo potrzebna.

– Wcześniej była tu taka patelnia i mocno świeciło słońce. W tej chwili jest gdzie się przytulić. To takie zaciszne miejsce. Natura zawsze wpływa pozytywnie na nas, pacjentów, dlatego uważam, że pomysł ogrodu jest trafiony – mówi pani Grażyna, pacjentka szpitala.

Oficjalne otwarcie ogrodu na tarasie odbyło się w piątek, 23 sierpnia. Uczestniczyli w nim władze i przyjaciele szpitala, darczyńcy, wolontariusze oraz pacjenci i ich rodziny. Uroczystość uświetnił występ wokalistki jazzowej Joanny Knitter.

Więcej zdjęć znaleźć można TUTAJ

Źródło: gdynia.pl
Fot. Magdalena Czernek
Print Friendly, PDF & Email