Szwajcaria: Z powodu COVID-19 rośnie kolejka pacjentów oczekujących na operacje

Szwajcaria: Z powodu COVID-19 rośnie kolejka pacjentów oczekujących na operacje
Fot. Pixabay

Federalny Urząd Zdrowia Publicznego poinformował o 37 992 nowych infekcjach COVID-19 w ciągu ostatniej doby na terenie Szwajcarii i Liechtensteinu. W wyniku infekcji zmarły 22 osoby. W kantonie Lucerna ok. 400 pacjentów oczekuje obecnie na operacje, przełożone z powodu braku wolnych miejsc na oddziałach szpitalnych.

– Kolejka pacjentów oczekujących na operacje szybko rośnie. Teraz jest to 400 osób, tydzień wcześniej było ich 260 – informuje Guido Graf, szef służb medycznych w Lucernie.

– Opóźnienia w operacjach są widocznym problemem zdrowia publicznego. Obciążenie chorobami, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelność w populacji wzrasta, ponieważ chorzy np. na raka nie są operowani w odpowiednim czasie – podkreśla Graf i dodaje, że „triaż (selekcja chorych) trwa już od dłuższego czasu”, a sytuacja ta jest ciężka dla osób dotkniętych chorobą, ich bliskich, jak i dla personelu medycznego.

Ostatnia doba w Szwajcarii to 37 992 nowych infekcji COVID-19 oraz wzrost pacjentów hospitalizowanych na oddziałach covidowych o 138 osób. Oddziały intensywnej terapii są wykorzystywane w 78,2 proc., a obłożenie ich przez pacjentów z COVID-19 wynosi 27,5 proc.

Aktualnie na kwarantannach przebywają 104 632 osoby, których wynik testu okazał się pozytywny. Dodatkowo z powodu kontaktu z osobami zakażonymi w izolacji znajduje się 58 022 osób.

Jak podaje Federalny Urząd Zdrowia Publicznego, od początku pandemii ponad 1,88 mln osób w Szwajcarii (zamieszkiwanej przez niecałe 9 mln osób) miało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

Władze kantonu Berno alarmują, że w rezerwach krwi powstało wąskie gardło. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że „każdy, kto zaraził się koronawirusem w ciągu ostatnich czterech tygodni lub miał bliski kontakt z osobami z potwierdzoną infekcją koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni, nie może oddać krwi” – podaje Szwajcarski Czerwony Krzyż w swoim raporcie.

Jeśli chodzi o szczepienia przypominające, to Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (BAG) i Federalna Komisja ds. Szczepień aktualnie zalecają je dzieciom w wieku 12-15 lat preparatami mRNA. W miniony piątek BAG poinformował także, że wszystkim osobom zaleca się wykonanie szczepienia przypominającego po czterech miesiącach, jeśli w tym okresie nie wystąpiła żadna potwierdzona infekcja.

Do tej pory szczepienie przypominające preparatem mRNA otrzymało w Szwajcarii ponad trzy miliony osób – informuje portal „Neue Zuercher Zeitung”. (PAP)

Marzena Szulc
Print Friendly, PDF & Email