Szumowski: Jeśli Krynica-Zdrój nadal będzie w czerwonej strefie, to Forum Ekonomiczne trzeba będzie odwołać

Szumowski: Jeśli Krynica-Zdrój nadal będzie w czerwonej strefie, to Forum Ekonomiczne trzeba będzie odwołać
Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter)

Jeżeli na terenie Krynicy-Zdrój nadal będzie obowiązywała czerwona strefa, to Forum Ekonomiczne trzeba będzie odwołać – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wydarzenie zaplanowano na 8–10 września.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój zaplanowano w dniach 8–10 września. Jednak od soboty w powiecie nowosądeckim, na terenie którego znajduje się Krynica-Zdrój, mają obowiązywać dodatkowe obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne w związku z dużą liczbą zakażeń.

W piątek w programie „Tłit” Wirtualnej Polski minister Łukasz Szumowski powiedział, że jeśli Krynica-Zdrój nadal będzie się znajdowała w tzw. „czerwonej” strefie, wówczas Forum „trzeba będzie odwołać”.

– Będziemy analizowali te wskaźniki dwa razy w tygodniu, a tak naprawdę decyzje będziemy podejmowali raz na tydzień, w związku z tym, jeżeli naprawdę popatrzymy na to, co robimy, jeżeli ograniczymy znacznie nasze działalności, to być może za trzy tygodnie Krynica będzie już strefą zieloną. Ale jak na razie jest strefą czerwoną i na pewno nie można organizować tak dużej imprezy – powiedział minister.

Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski w opublikowanym w czwartek oświadczeniu napisał, że organizatorzy „bardzo pozytywnie” oceniają decyzję MZ o objęciu powiatu nowosądeckiego dodatkowymi obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi. – Wprowadzenie rygoru sanitarnego powinno pozwolić na szybkie opanowanie i ustabilizowanie sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce – czytamy na stronie Forum.

Organizatorzy zapewniają, że przygotowując się do tego wydarzenia, uwzględniają dodatkowe wymagania przewidziane przepisami o przeciwdziałaniu pandemii. Jak wskazano, będą m.in. przygotowani na przeprowadzenie testów u osób z objawami mogącymi wskazywać na zarażenie COVID-19. – Na bieżąco monitorujemy sytuację oraz pozostajemy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami – podkreślono.

– Trudno więc prognozować, jak będzie wyglądała sytuacja w drugim tygodniu września. Jednak doświadczenia z ostatniego półrocza pozwalają nam zakładać, że zdecydowane działania podjęte obecnie doprowadzą do sytuacji, w której poziom obostrzeń w Krynicy Zdroju będzie można obniżyć do średniej ogólnopolskiej. Dzięki temu Forum Ekonomiczne 2020 odbędzie się bez żadnych zakłóceń oraz z poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – wskazano w czwartkowym oświadczeniu.

Olga Zakolska
Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter) / arch.
Print Friendly, PDF & Email