Szumowski: Apeluję o zachowanie dystansu społecznego na spotkaniach wyborczych

Szumowski: Apeluję o zachowanie dystansu społecznego na spotkaniach wyborczych
Fot. Adam Guz / KPRM

Epidemia w Polsce się nie skończyła, dlatego kandydaci na prezydenta powinni apelować do swoich zwolenników o zachowanie dystansu społecznego i w określonych sytuacjach zakrywanie ust i nosa – pokreślił we wtorek w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Prawo do demonstracji jest podstawowym prawem obywatelskim, ale znajdujemy się w epidemii […] Apeluję po raz kolejny do wszystkich kandydatów, by apelowali do sympatyków, żeby zachowywali się rozsądnie, bo to może być groźne dla ich elektoratu – powiedział Szumowski. Przyznał, że dystans społeczny stał się fikcją.

– Mój gorący tutaj apel, żeby nie tylko na spotkaniach wyborczych, ale na demonstracjach i innych spotkaniach, w autobusie i jak wchodzimy do sklepu jednak nosić maseczki. I jak się da, trzymajmy jednak dystans – dodał Szumowski.

Minister zaznaczył, że w tej chwili będziemy mieć raczej do czynienia z tendencją spadkową epidemii, ale będą się pojawiać wybuchy choroby w ogniskach. – Będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost [zakażeń – PAP] – przypomniał. Dodał jednak, że nie należy lekceważyć ognisk i stanowczo na nie reagować.

Minister pytany o to, czy rekomendować będzie wprowadzenie tylko formy korespondencyjnej w regionach Polski, gdzie będzie wysoka zachorowalność odparł: „oczywiście, że tak, jeśli w powiatach wystąpi stan, który wymaga tego [głosowania wyłącznie korespondencyjnego – PAP], to tak zrobię”.

– Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie. Za tydzień będę analizował sytuację – dodał.

Klaudia Torchała
Fot. Adam Guz / KPRM / arch.
Print Friendly, PDF & Email