Szpital miejski stawia na rozwój

Szpital miejski stawia na rozwój
Fot. materiały prasowe

W ostatnim czasie Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu zainwestował ok. 5 mln zł m.in. w zakup sprzętu medycznego, prace modernizacyjne oraz instalacje urządzeń, wspierające działanie placówki.

Z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do placówki trafił niedawno najnowocześniejszy 128 – warstwowy tomograf komputerowy.

– Ma on bardzo szybki czas pracy, dzięki czemu dawka promieniowania obniżona jest do minimum. Ponadto jest on przystosowany dla otyłych pacjentów (do 306 kg), których o tej pory trzeba było wozić dość daleko na badanie. Urządzenie jednorazowo skanuje również do 2 m wysokości – podkreśla Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu .

Zakład Diagnostyki Obrazowej na ul. Żeromskiego 22 z kolei wzbogacił się o najnowszej klasy mammograf. Zakupiono ponadto: tomograf komputerowy OCT, dzięki któremu można wykonać różnego rodzaju zaawansowane badania okulistyczne, łóżka szpitalne, przenośny aparat RTG, łóżka do intensywnej terapii, aparaty do wysokoprzepływowej terapii tlenem.

Nie tylko sprzęt…

Oprócz sprzętu, dokonano w szpitalu sporo inwestycji, zwiazanych z infrastrukturą. Zbudowano m.in. rampę transportową do rozładunku towarów na ul. Komeńskiego oraz podjazd dla karetek wraz z zadaszeniem przy ul. Żeromskiego.

– Do tej pory karteki podjeżdzały do szpitala od przodu. Były tam schody, więc pacjentów trzeba było wnosić. Teraz karetki podjeżdzają bezpośrednio pod windę z drugiej strony szpitala, więc jest to duże ułatwienie dla zespołów ratowników medycznych – tłumaczy Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu.

Zmodernizowano windę transportową wewnętrzną przy ul. Komeńskiego oraz budynek nad Poradnią Chorób Płuc przy ul. Komeńskiego, gdzie przeniesiono Poradnię Medycyny Pracy. W trakcie budowy jest także zewnętrzna winda szpitalna, która ma docelowo łączyć Oddział Chirurgii Dziecięcej z dziecięcą Izbą Przyjęć.

W placówce za kwotę prawie 1 300 tys. zł poprawić ma się komunikacja między budynkami szpitala ul. Komeńskiego i Żeromskiego. A to za sprawą instalacji poczty pneumatycznej. Dzięki temu łatwiej i szybciej będzie można przenosić materiał do badań laboratoryjnych, krew czy leki.

Przypomnijmy, że w szpitalu miejskim trwają dodatkowo prace przy budowie Bloku Operacyjnego (zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 r.) oraz modernizacji 2 oddziałów – Oddziału Chirurgii Dziecięcej przy ul. Komeńskiego i Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej przy ul. Żeromskiego.

– Szpital bardzo się rozwija, a połączenie obu w jeden, buduje taki potencjał, który pozwoli mu konkurować na rynku medycznym – zauważa Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Niestety sytuacja nie wygląda już tak różowo, jeśli chodzi o personel.

– Sytuacja jest trudna. Zmagamy się z problemami kadrowymi, podobnie jak szpitale w całej Polsce. Specjaliści się starzeją, a młodzi często wyjeżdżają. Mimo wszystko, staramy się cały czas pozyskiwać nowych specjalistów, głównie z Ukrainy. W tym miesiąca kolejna grupa lekarzy zza Wschodu, zasili szeregi naszego szpitala. Zabezpieczy nam to braki kadrowe na izbie przyjęć. Cały czas staramy się również o pozyskiwanie lekarzy pediatrów, to chyba nasz największy problem – przyznaje Mirosław Gorbaczewski.

Print Friendly, PDF & Email