Szefowa KE: Przekazaliśmy ponad 1 mld szczepionek przeciw COVID-19 do ponad 150 krajów

Szefowa KE: Przekazaliśmy ponad 1 mld szczepionek przeciw COVID-19 do ponad 150 krajów
Fot. Pixabay

Już ponad 1 mld szczepionek przeciw COVID-19 przekazaliśmy do ponad 150 krajów od grudnia 2020 roku – podała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Bez wątpienia Unia Europejska jest największym eksporterem szczepionek przeciw COVID-19 – oświadczyła von der Leyen, zaznaczając, że UE eksportowała tyle samo dawek szczepionek, ile rozdysponowała wśród obywateli Unii.

UE rozpoczęła eksport preparatów przeciw COVID-19 od momentu ich wprowadzenia na rynek pod koniec 2020 roku – przypomina Reuters. Inny istotny producent szczepionek, Stany Zjednoczone, nie podjęły takiego kroku, ograniczając przez wiele miesięcy eksport preparatów – dodaje agencja.

Unijny eksport szczepionek ograniczony był w głównej mierze do wielkich gospodarek – takich jak Japonia, Wielka Brytania, czy Turcja – ponieważ te miały podpisane kontrakty z ich producentami na terenie Unii.

Von der Leyen zapowiedziała, że UE planuje zwiększyć darowizny dla najbardziej zagrożonych pandemią państw w najbliższych miesiącach do poziomu 500 mln dawek.

UE już wcześniej zabezpieczyła zaopatrzenie w szczepionki, podpisując kontrakty z koncernem Pfizer/BioNTech na dostawę 2,4 mld szczepionek do 2023 roku. Inny kontrakt na 460 mln dawek podpisano z koncernem Moderna.

Na początku października Komisja Europejska przekazała, że ponad 75 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej jest już w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email