Szefernaker: Rząd rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia przeciw COVID-19

Szefernaker: Rząd rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Rząd na wniosek samorządów rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia. Pomoc obejmie m.in. dowóz osób powyżej 70. roku życia mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców – poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA i pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, zapowiedział, że rząd dofinansuje ponadto etat koordynatora gminnej infolinii, na którą będą mogli się zgłaszać chętni do skorzystania z transportu na szczepienie.

– Od początku tygodnia wojewodowie spotykali się z samorządowcami w terenie. Również my mieliśmy spotkania na poziomie rząd – Komisja Wspólna związane z realizacją poleceń wojewodów, w ramach których samorządy będą organizowały akcję dowożenia osób niepełnosprawnych oraz osób, które w gminach poniżej 100 tysięcy mieszkańców nie mają możliwości dojazdu, do punktu szczepień – wyjaśnił PAP wiceminister.

Jak zaznaczył, w ramach tych spotkań wyniknęły wnioski samorządów. – Przede wszystkim takie, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców mimo wszystko jest pewna grupa ludzi samotnych, grupa ludzi, która ma utrudniony dojazd czy tramwajem, czy autobusem do punktu szczepień – podkreślił.

– Postanowiliśmy rozszerzyć dofinasowanie rządu właśnie o duże miasta, aby ich mieszkańcy powyżej 70. roku życia, mający trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie, mogli zamówić transport w gminie – poinformował Szefernaker.

Wnioski samorządów, jak tłumaczył, dotyczyły również tego, aby gminy otrzymały dofinasowanie etatu koordynatora gminnej infolinii. – Każda gmina będzie miała numer telefonu, pod którym mieszkańcy będą mogli zasygnalizować potrzebę dowozu do punktu szczepień. W takiej sytuacji też postanowiliśmy w kwocie 3 tysięcy brutto dofinansować miesięcznie taki etat w każdej gminie – podkreślił.

Wiceminister zapytany, czy infolinie uda się uruchomić w ten piątek, zaznaczył, że w każdej gminie trwają w tej chwili przygotowania. – Zgłoszenia na szczepienia będą na początku ograniczone dla osób powyżej 80. roku życia, a sama usługa dowozu będzie wykonywana od 25 stycznia, gdy rozpocznie się szczepienie grupy pierwszej – przypomniał. – Chcielibyśmy, aby infolinie ruszyły jak najszybciej, od jutra, ale organizacja dowozu przez gminy będzie również dopracowywana w przyszłym tygodniu – dodał.

Jak wyjaśnił Szefernaker, nowe decyzje dotyczące wspomnianych kwestii zostaną wydane przez wojewodów jeszcze w czwartek.

O zmianach wiceminister poinformował także na Twitterze. – Na wniosek samorządów rząd dofinansuje także w miastach pow. 100 tys. mieszkańców dowóz do punktów szczepień przeciw #COVID-19 osób powyżej 70. roku życia mających trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie. Każda gmina otrzyma także dofinansowanie etatu koordynatora gminnej infolinii – napisał. (PAP)

Agnieszka Ziemska
Print Friendly, PDF & Email