Szefernaker: Przedłużamy możliwość adaptacji osób przybywających z Ukrainy o 60 dni

Szefernaker: Przedłużamy możliwość adaptacji osób przybywających z Ukrainy o 60 dni
Fot. KPRM

W czwartek (21 kwietnia) wiceminister Paweł Szefernaker podczas konferencji prasowej w KPRM przedstawił informacje związane z aktualną sytuacją dotyczącą uchodźców z Ukrainy. Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy poinformował o planach przedłużenia o 60 dni czasu adaptacji osób przybywających z Ukrainy.

– Od początku wojny w Ukrainie do naszego kraju wjechało 2 mln 885 tys. osób. – poinformował wiceminister. Dodał, że w ostatnim dniach do Polski wjeżdża dziennie średnio 20-30 tys. osób z Ukrainy. W ostatniej dobie ta liczba wyniosła 22 tys.

– 95% zarejestrowanych uchodźców w bazie PESEL to kobiety i dzieci. To pokazuje jak wyjątkowa jest ta migracja – przekazał wiceminister. Jak zaznaczył 467 tys. osób zarejestrowanych w bazie PESEL to osoby dorosłe.

W związku z tym, że mija początkowo uchwalony w ustawie okres 60-dniowej adaptacji dla uchodźców, w przyszłym tygodniu w Sejmie będzie procedowany projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie.

– Osoby, które zamieszkały w polskich domach, bądź miejscach zbiorowego zakwaterowania będą miały możliwość przedłużenia swojego pobytu o następne 60 dni. Jest to czas na adaptację. Dane jasno wskazują, że większość uchodźców usamodzielniła się w naszym kraju – wyjaśnił pełnomocnik rządu oraz zaznaczył, że nie ma planów kolejnego przedłużenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku osób starszych lub matek z dziećmi będzie istniała możliwość indywidualnego przedłużenia terminu. Kolejne dwa miesiące mają pozwolić uchodźcom z Ukrainy na to, aby mogli oni znaleźć miejsce zamieszkania czy pracę.

– Działania podejmowane przez rząd, samorząd i organizacje pozarządowe polegały głównie na organizacji miejsc recepcyjnych, podstawowej pomocy humanitarnej. W tej chwili przy ustabilizowaniu ruchu migracyjnego możemy podejmować dalsze decyzje – powiedział Sekretarz stanu w MSWiA.

Przekazał też, że przy współpracy ze stroną samorządową i przedstawicielami biznesu już wkrótce będą wypracowane dodatkowe rozwiązania dotyczące wsparcia dla obywateli z Ukrainy.

– Do 25 czerwca we współpracy z samorządami oraz przedsiębiorcami chcemy wypracować wszystkie mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się zaadoptować – zaznaczył wiceminister.

Na koniec poinformował, że co dwa tygodnie odbywają się spotkania z organizacjami pozarządowymi oraz dodatkowo spotkania z samorządowcami tak, aby na bieżąco analizować aktualną sytuację i przygotować odpowiednie rozwiązania dotyczące pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

MSWiA
Print Friendly, PDF & Email