Szef Rady Europejskiej: Jest porozumienie o zawieszeniu patentów na szczepionki

Szef Rady Europejskiej: Jest porozumienie o zawieszeniu patentów na szczepionki
Fot. Pixabay

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.

W rozmowie z dziennikarzami przed budynkiem Kryształowego Pałacu Michel przyznał, że choć państwa członkowskie UE opowiadają się za poszanowaniem własności intelektualnej, to popierają też to, aby w krótkim czasie usprawnić przez zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko COVID-19 wytwarzanie tych preparatów na całym świecie.

– Jesteśmy gotowi zaangażować się w tą kwestię w taki sposób, aby już wkrótce przedstawić konkretną propozycję – dodał Michel.

Szef Rady Europejskiej wyjaśnił, że innym ważnym tematem omawianym podczas spotkania w Porto była kwestia tzw. zielonych paszportów cyfrowych, pozwalających na swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami w dobie pandemii COVID-19.

W ocenie Michela władze unijne mogą zająć się tym tematem już podczas najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 25 maja.

– Dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć konsensus w tej tak bardzo ważnej sprawie możliwie jak najszybciej – zapewnił dziennikarzy Michel.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email