Szef MZ: Dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat teleporada nie będzie standardem

Szef MZ: Dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat teleporada nie będzie standardem
Fot. Pixabay

Teleporada nie będzie standardem w przypadku dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 roku życia. Ocena stanu zdrowia dzieci i seniorów ma się odbywać bezpośrednio w gabinetach – zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Teleporada – jak poinformował PAP minister – ma być dla nich dopuszczalna m.in. przy przedłużaniu recept.

– System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie COVID-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – stwierdził minister.

– W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana z przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne – poinformował szef MZ.

Podkreślił,że „musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów”. – Epidemia pokazuje, iż nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci – uzasadnił minister.

Szef MZ podał, że „nowy standard teleporady dotyczyć ma podstawowej opieki zdrowotnej, gdyż specjalistyczne porady w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie”.

Minister zaznaczył jednocześnie, że w wielu przypadkach kontakt telefoniczny jest najlepszą formą kontaktu z lekarzem, okazją do zebrania wywiadu i oceny sytuacji. Podkreślił jednak, że nie można pozwolić na nadużywanie tej formy opieki nad chorym.

– Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat – wskazał.

Niedzielski przekazał wczoraj, że projekt rozporządzenia jeszcze we wtorek trafił do konsultacji. – Podejrzewam, że wywoła trochę emocji. Jesteśmy otwarci na kształtowanie zapisów, ale musi być gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów – dodał minister. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email