Szef MON: Więcej wojska w walce z pandemią

Szef MON: Więcej wojska w walce z pandemią
Fot. WOT

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń, podczas odprawy z dowódcami, poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii – poinformował przebywający w izolacji szef MON, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. – Rozszerzamy także skalę zadań – dodał.

Jak poinformował resort, w środę żołnierze pobrali ponad 15 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa w 225 punktach na terenie całej Polski. Wojsko Polskie pomaga w 70 sanepidach i 262 szpitalach. W działaniach przeciwpandemicznych uczestniczy ponad 3 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje także przestrzeganie kwarantanny. Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Żołnierze prowadzą także dezynfekcję m. in. domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej włączono 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

W czasie epidemii resort obrony utrzymuje sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu zakażenia u 20 156 osób, i 301 zmarłych. Od początku epidemii liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 319 tys., zmarło 5 149 z nich. (PAP)

Jakub Borowski
Print Friendly, PDF & Email