Szef Moderny liczy, że szczepionka przeciwko wariantom COVID-19 będzie na przełomie lata i jesieni

Szef Moderny liczy, że szczepionka przeciwko wariantom COVID-19 będzie na przełomie lata i jesieni
Fot. ThisIsEngineering / Pexels

Dyrektor generalny amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna Stephane Bancel powiedział w piątek, że firma ciężko pracuje, aby szczepionka wspomagająca przeciwko wariantom COVID-19 została zatwierdzona późnym latem lub wczesną jesienią.

Podczas wirtualnego spotkania dotyczącego produkcji szczepionek Bancel przekazał, że Moderna jest na dobrej drodze, aby wyprodukować do 1 miliarda dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w tym roku i do 1,4 miliarda w 2022 roku.

Według prezesa Moderny producenci powinni skupić się na produkcji jak największej liczby szczepionek w tym roku, ale świat czeka potencjalna nadwyżka mocy produkcyjnych w przyszłym roku. – W przyszłym roku będzie zbyt wiele szczepionek dla ludzi na naszej planecie – ocenił Bancel.

Wskazał, że dodatkowe transfery technologii mogą osłabić ich zdolność do osiągnięcia celów produkcyjnych.

Spytany o niedobory pracowników w fabryce Lonza w Visp w szwajcarskim kantonie Valais, która ma licencję na wytwarzanie składników do szczepionki przeciwko COVID-19 Moderny, Bancel wyraził przekonanie, że zakład ten wkrótce zlikwiduje tę lukę.

Powiedział również, że Moderna prowadzi rozmowy z przedstawicielami programu COVAX, w ramach którego dostarczane są preparaty krajom o niższych dochodach. – Mam nadzieję, że jesteśmy na ostatniej prostej, aby uzyskać porozumienie z COVAX – dodał. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email