Szef MEiN do rektorów: Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej

Szef MEiN do rektorów: Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej
Fot. Pixabay / zdj. ilustracyjne

Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej. Dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat – zaapelował we wtorek do rektorów uczelni minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział jednocześnie wsparcie finansowe uczelni.

W Płocku szef resortu edukacji i nauki uczestniczył we wtorek w inauguracji roku akademickiego na Akademii Mazowieckiej, utworzonej z przekształcenia Mazowieckiej Uczelni Publicznej na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu tego roku.

Zwracając się do pracowników naukowych i studentów płockiej Akademii Mazowieckiej, Czarnek podkreślił, iż trwająca po agresji Rosji wojna na Ukrainie ma swoje konsekwencje gospodarcze, w tym energetyczne, a także społeczne dla całej Europy, świata, a w szczególności dla Polski.

– To jest trudny czas. Stawiamy czoła tym trudnościom. Obniżamy ceny energii, ogrzewania do racjonalnych wartości. Raz jeszcze apeluję z tego miejsca. W związku z tymi działaniami, bardzo kosztownymi, ale potrzebnymi, bardzo proszę wszystkich rektorów w całej Polsce o refleksję. Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej – oświadczył szef MEiN.

I dodał: „Dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat”. Jak zapowiedział, „decyzje rządu i parlamentu za chwilkę będą umożliwiały normalne funkcjonowanie”.

Czarnek podkreślił też, że na przyszły tydzień zaplanowane jest – już ostatecznie – spotkanie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z premierem, podczas którego ogłoszone zostaną – jak to określił – „kolejne bardzo dobre informacje, o kolejnych kilkuset milionach złotych jeszcze w tym roku dla uczelni i o kolejnych kilkudziesięciu milionach złotych dla uczelni zawodowych”.

Minister edukacji i nauki złożył pracownikom naukowym płockiej Akademii Mazowieckiej gratulacje z okazji utworzenia uczelni. Podkreślił, że wyniki naukowe tej uczelni i zdobyte oceny ewaluacyjne pozwoliły na podejmowanie szybkich decyzji ustawodawczych, ponadpartyjnie – w lipcu Sejm przyjął ustawę o utworzeniu od 1 października Akademii mazowieckiej w Płocku.

– Uważam, że historyczne grody polskie zasługują na akademickość, dlatego, że akademickość jest miastotwórcza, podkreśla rolę konkretnego miasta w dziejach Polski i jego wielki potencjał dla przyszłości państwa polskiego – ocenił Czarnek. Zwrócił przy tym uwagę, że „zdrowa konkurencja jest wszędzie bardzo potrzebna”.

Szef MEiN przypomniał, że akademie, oprócz Płocka, powstały w już w takich historycznych miastach, jak Kalisz, Gorzów Wielkopolski, a ostatnio także w Zamościu. Zapowiedział, iż wkrótce powstanie akademia w Piotrkowie Trybunalskim, na razie filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a prace nad utworzeniem tej uczelni są bardzo zaawansowane, także ponadpartyjnie. – Piotrków Trybunalski też zasługuje na akademickość – dodał Czarnek.

Odnosząc się do ewaluacji działalności naukowej uczelni, Czarnek oznajmił, że będzie ona „zmieniana niebawem”, a ustawa w tej sprawie trafi wkrótce do Sejmu. – Chcemy, żeby ewaluacja w kolejnych latach była transparentna, żebyście państwo zajęli się tym, do czego jesteście powołani – powiedział minister edukacji i nauki. Jak dodał, naukowiec jest powołany do odkrywania prawdy, do realizowania badań naukowych, a następnie do ich upubliczniania.

– Nie może być tak, że zasady ewaluacji są bardziej skomplikowane od oceny skoków narciarskich w konkursie drużynowym, a tak to było ostatnio. Dlatego będziemy chcieli, ażeby to pierwsze kryterium, najbardziej obiektywne, stanowiło 80 proc. wartości ewaluacyjnej w kolejnym okresie ewaluacyjnym – oświadczył.

Czarnek zaznaczył jednocześnie, iż nowe zasady dotyczące ewaluacji będą umożliwiały np. publikowanie w polskich czasopismach w języku angielskim.

– Umiędzynarodowienie tak, ale nie na zasadzie klientów drogich wydawnictw zachodnich, tylko na zasadzie sprawców umiędzynarodowienia. To musimy osiągnąć – stwierdził. Zwrócił też uwagę, że „pieniądze, które wydajemy na publikacje jako klienci w zagranicznych wydawnictwach, możemy przeznaczyć śmiało na badania naukowe – to jest ponad 100 mln zł rocznie”.

Uczestnicząca w inauguracji roku akademickiego na płockiej Akademii Mazowieckiej marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że ustawę o powołaniu tej uczelni udało się przyjąć w ciągu dwóch dni, dzięki wielkiemu zaangażowaniu, zrozumieniu i współpracy ponad wszelkimi podziałami.

Zwracając się studentów płockiej Akademii Mazowieckiej, zwłaszcza pierwszego roku, marszałek Sejmu zaapelowała, aby szanowali oni swoich wykładowców, profesorów. – Oni mają nie tylko doświadczenie, tę bazę merytoryczną, naukową, dydaktyczną, ale przede wszystkim mają ogromne doświadczenie życiowe i trzeba z tego doświadczenia korzystać. To są wasi mistrzowie – powiedziała Witek.

Wspomniała jednocześnie, że Płock to miasto historyczne z ogromnymi tradycjami, w tym obejmującymi również edukację, gdyż istnieje tam od 1180 r., nieprzerwanie, najstarsza w Polsce szkoła średnia – obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. – To jest wielki dorobek, wielki skarb, o którym trzeba głośno mówić – dodała.

Marszałek Sejmu życzyła pracownikom naukowym i studentom płockiej Akademii Mazowieckiej sukcesów. – Jako pedagog wiem, że sukces każdego ucznia czy każdego studenta jest sukcesem jego nauczycieli, szkoły czy uczelni – podkreśliła.

We wtorkowej inauguracji roku akademickiego na płockiej Akademii Mazowieckiej uczestniczyli też m.in. wicemarszałek Sejmu i płocki poseł Piotr Zgorzelski, marszałek Mazowsza Adam Struzik i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Uczelnia otrzymała nowy status, a na jej rektora został powołany oficjalnie prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, wcześniej rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej. (PAP)

PAP – Nauka W Polsce / mb/ mir/
Print Friendly, PDF & Email