Szef BioNTech zapewnia o skuteczności szczepionki przeciwko indyjskiemu wariantowi

Szef BioNTech zapewnia o skuteczności szczepionki przeciwko indyjskiemu wariantowi
Fot. Pixabay

Założyciel i szef firmy BioNTech Ugur Sahin powiedział w środę, że jest przekonany, że stworzona wspólnie z Pfizerem szczepionka jest skuteczna przeciwko wariantowi koronawirusa z Indii.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej, szef firmy z Moguncji stwierdził, że choć badania nad pochodzącym z Indii B.1.617 wariantem koronawirusa nadal trwają, poprzednie testy skuteczności szczepionki BioNTechu i Pfizera wobec innych wariantów pozwalają na optymizm.

– Wariant indyjski zawiera mutacje, które już wcześniej badaliśmy i przeciwko którym nasza szczepionka działa – powiedział pochodzący z Turcji naukowiec. Jak dodał, jest przekonany, że „bastion”, który stanowi szczepionka przeciwko COVID-19, wytrzyma.

Podczas konferencji Sahin opowiedział się za zniesieniem koronawirusowych restrykcji dla zaszczepionych, ale dopiero kiedy zrobi to ponad połowa ludności w danym kraju.

Jak dotąd ukazało się jedno badanie dotyczące B.1.617 i jego reakcji na przeciwciała osób zaszczepionych. Z opublikowanego w ubiegły piątek artykułu indyjskich naukowców wynika, że przeciwciała zawarte w osoczu pacjentów zaszczepionych indyjską szczepionką Covaxin były w stanie zneutralizować nowy wariant wirusa. Choć poziom neutralizacji był słabszy niż w przypadku wariantu brytyjskiego, był on wyższy niż wobec wariantu z RPA, który jak dotąd wykazywał największą odporność na szczepionki.

Wcześniejsze badania Pfizera wskazywały, że produkowany przez koncern preparat zapewnia skuteczność przeciwko wariantowi z RPA.

Jak dotąd obecność indyjskiego wariantu koronawirusa wykryto w 17 krajach Europy. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email